Amerika (A.B.D)- İngiltere ilişkileri
United States - United Kingdom relations
  1. Tez No: 325111
  2. Yazar: SEREL ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KAZAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
?Amerika-İngiltere İlişkileri? adlı bu tez çalışmasında iki ülke arasındaki ilişkiler ?Özel İlişki? kapsamı içerisinde incelenmiştir. İlişkiler, Amerika'nın bir İngiliz kolonisi olduğu dönemden başlatılmış, Özel İlişkinin yoğunluk kazandığı İkinci Dünya Savaşı, Soğuk Savaş dönemi ve günümüzdeki ilişkiler ağırlıklı olarak ele alınmıştır. Bu esnada ilişkileri daha iyi analiz edebilmek adına kültürel, siyasi, askeri ve ekonomik olmak üzere bir ayrıma gidilmiştir. Sonuçta iki ülke ilişkilerini oluşturan ve önemli kılan parametreler üzerinden ilişkilerinin özel bir seyir izleyip izlemediğine, özelse hangi zaman ve koşullar altında özel bir çerçeve çizdiğine dair kanıya varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis which is entitled ?The Relations between Unites States and United Kingdom? analyses the relationship between these two countries within the contex of ?Special Relationship?. The analysis of the relations has been started with the period that once America was a British Colony, then mainly Second World War, Cold War, and modern day relations have been discussed. In the meantime, in order to analyse further this relationship, the thesis has been categorized as cultural, diplomatic, military and financial aspects of the relations. In the course of events, it was examined whether the relationship has been special throughout its history or not, if so, on what conditions or which time span it is special, through significant parameters that constitute the relationship.