Hellenistik ve Roma dönemlerinde Pamphylia'da kent memuriyetleri
City officials in Hellenistic and Roman period in Pamphylia
  1. Tez No: 325121
  2. Yazar: GÜLDEN PEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TAKMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
İ.Ö. 8. yüzyılın başlarında Ege kıyılarında ortaya çıkan, autonomia, autarkia ve polites kavramlarıyla şekillenen polis, günümüzde kent devleti tanımının karşılığıdır. İ.Ö. 8. yüzyılın ortalarında başlayan kolonizasyon süreciyle daha önceden iskan edilmiş olan Pamphylia Bölgesi'nde yeni polis'ler kurulur.Hellenistik Dönem'de kentler varlıklarını genellikle bir krallığa bağlı olarak sürdürmüşlerdir. Yine de autonomia'larını koruyarak bir kentin en temel idari kurumları olan danışma (boule) ve halk (demos) meclisleri aracılığıyla kendi kendilerini yönetmeye devam etmişlerdir. Bunun yanısıra kentlerde temizlik ve düzenin sağlanması, kent pazarının denetimi, yeterli yiyecek stoğunun tedarik edilmesi, güvenliğin sağlanması, halkın eğlence ihtiyacının karşılanması, çocukların ve gençlerin eğitimi, vergilerin toplanması, dinsel faaliyetlerin organizasyonu gibi kamusal yaşamın her alanında, çok sayıda memur görev yapmıştır.Roma'nın egemen güç olmasıyla kentler çeşitli şekillerde Roma'nın kontrolu altına girmekle birlikte yönetimlerini boule ve demos'un aldığı kararlar uyarınca, yıllık olarak seçtikleri memurlar aracılığıyla sürdürmüye devam ettiler. Oldukça köklü bir kent kültürü ve gelişmiş bir örgüt yapısına sahip Anadolu'da Roma hazır bulduğu ve oldukça iyi işleyen sistemi ufak uyarlamalar dışında olduğu gibi devralmıştır. Bu durum Hellenistik kurumların Roma Dönemi'nde de devam etmesini sağlamıştır. Hellenistik Dönem'den itibaren sosyal yaşamda meydana gelen değişimlerle artan ihtiyaçların karşılanması için kentlerin zengin yurttaşların bağışlarına daha fazla ihtiyaç duyması leitourgia'nın çoğalmasının nedenidir. Roma'nın kentlerin yönetimini varlıklı kesimin eline verme politikası sonucunda bu durumun giderek hukuksal bir yapı kazanmasıyla memuriyet üstlenebilmek için summa honoraria uygulaması başlar. Bu durum kent nufüsunun memuriyet üstlenenler (ß????????) ve üstlenemeyenler (???????) olarak ikiye ayrılmasıyla sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
The police shaped by the concepts of autonomia, autarkia and polites and emerged at 8 century BC. on the Aegean coast corresponds to the definition of the urban state. After the colonization process which began in the middle of 8 century B.C., the new poleis were established in Pamphylia Region which was previously occupied.In the Hellenistic period the cities usually continued its existence as depended on a monarchy. Nevertheless the cities preserved most basic administrative institutions of the city that were boule and demos and continued to govern themselves through these councils. Besides these councils, a large number of civil servants served in cities at all areas of public life such as cleaning and ordering of city, supervision of urban market, sufficient food stocks, public entertainment, children's and young people's education, the collection of taxes, the organization of religious activities.Although the cities came into under the control of the Rome in different ways when it became the sovereign power , they continued to manage themselves in accordance with the decisions that were taken by boule and demos and by the aid of the officials that were elected annually. Except for minor adjustments, Rome inherited a fairly well-functioning system from cities that had already a very deep-rooted city culture and developed organizational structure . This situation helped to continue the Hellenistic institutions in Roman period as well.In the Hellenistic period , some changes in social life caused the increase of needs. As a result, cities needed more donations of the rich citizens to meet the growing require ,and leitourgia increased. As a result of the policy of Rome , giving the management into the hands of wealthy cities of Rome, this situation gradually take on a legal structure and the summa honoraria application starts to gain a civil service. This situation results in separation of the urban population in two ,the ones who took the civil service (ß????????) and the ones who didn?t take the civil service (???????).