An evaluation of anatolian high schools' 9th grade EFL curriculum and course materials through the principles of the common european framework of reference for languages
Anadolu liseleri 9. sınıf İngilizce dersi programının ve ders materyallerinin Avrupa dilleri öğretimi ortak çerçeve programı prensiplerine göre değerlendirmesi
  1. Tez No: 325120
  2. Yazar: MEHMET GALİP ZORBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı (ADÖÇEP) son yıllarda yabancı dil öğretiminde oldukça tartışılan bir kavramdır. Bazı uzmanlar tarafından oldukça benimsenirken bazı tarafından da sert bir şekilde eleştirilere maruz kalmaktadır. Temel olarak Avrupa'daki dil öğrenime, öğretime ve değerlendirmesini bir takım prensipler ile belirli bir standarta sokmayı hedeflemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı'nda İngilizce öğretim programını ADÖÇEP'e göre yenilenmesine karar vermiş ve mevcut program 2011 yılında uygulanmaya başlamıştır. Buna bağlın olarak okullarda okutulan İngilizce ders kitapları da programa uygunluklarının sağlanması için yenilenmiştir. Buna ek olarak, Türkiye'de İngilizce öğretiminin ders kitaplarıyla sürdürülebilmesi ve İngilizce derslerinin sadece ders kitaplarına bağımlı bir halde işlenmesi, hem mevcut İngilizce öğretim programının hem de İngilizce ders kitaplarının ADÖÇEP'e göre değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır.Bu çalışmanın amacı da mevcut İngilizce öğretim programını ve Anadolu Liseleri 9. Sınıflarında okutulan New Bridge to Success for Grade 9 isimli ders kitabını ADÖÇEP'in prensiplerine göre incelemek ve hem mevcut programın hem de ders kitabının ADÖÇEP'in öngördüğü prensiplerle ne kadar uyumlu olduğunu görmektir.Çalışmanın amacına uygun olarak, aşağıdaki araştırma sorularına yanıt aranmıştır.1.ADÖÇEP'n prensipleri nelerdir?2.Anadolu Liseleri 9. Sınıf İngilizce dersi öğretim programı, ADÖÇEP'in prensipleriyle ne kadar uyumludur?3.Anadolu Liseleri 9. Sınıf İngilizce ders kitabı (New Bridge to Success for Grade 9), ADÖÇEP'in prensipleriyle ne kadar uyumludur?Araştırma doküman incelemesi ilkelerine göre yapılmıştır ve elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir.İngilizce öğretim programı ve ders kitabının incelenmesinin ardından aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır.1.Mevcut İngilizce dersi öğretim programı, ADÖÇEP'in belirlenen dokuz prensibinden yedi tanesini kapsamaktadır. Ancak mevcut program bu yedi prensibi eşit bir şekilde karşılamamaktadır. Mevcut program bu yedi prensipten bazılarını ön plana çıkarırken, bazılarını arka planda bırakmıştır, bazılarını da programa hiçbir şekilde dahil etmemiştir.2.Mevcut İngilizce dersi öğretim programının kazanımlarının incelenmesi ve analiz edilmesi sonucunda, beş dil becerisindeki (dinleme, yazma, okuma, karşılıklı konuşma ve sözlü anlatım) kazanım sayılarında dengesiz bir dağılım saptanmıştır. Programda toplam 235 kazanıma yer verilmiştir. Ancak bu 235 kazanımın sadece 90 tanesi (% 38.29) A2 seviyesinin betimleyicilerine uygundur.3.Anadolu Liseleri 9. sınıflarında okutulan ders kitabının genel incelemesi sonucunda, söz konusu ders kitabında yer alan etkinliklerde dil becerilerine göre dengesiz bir dağılım saptanmıştır. Ders kitabının %30'luk kısmının dilbilgisi ve kelime öğrenimine yönelik etkinliklerden oluştuğu görülmüştür. Ayrıca sözlü anlatım ve yazma becerisine yönelik etkinliklerin sayısı bu becerilerin öğretilmesini için tatmin edici sayıda değildir. Bu açıdan bakıldığında, söz konusu ders kitabının mevcut İngilizce dersi öğretim programıyla ve ADÖÇEP'le uyumlu olduğunu söylemek oldukça zordur.4.Söz konusu ders kitabının detaylı incelemesi sonucunda ise ders kitabında yer alan toplam 792 etkinliğin sadece 168 tanesinin (% 21.21) A2 seviyesine uygun olduğu belirlenmiştir.5.Söz konusu ders kitabı ADÖÇEP'in prensipleri açısından incelendiğinde de, belirlenen prensiplerin bazılarının ders kitabı tarafından göz ardı edildiği görülmüştür.Bu sonuçlar ışığında Milli Eğitim Bakanlığı'na mevcut İngilizce dersi öğretim programının ve incelenen ders kitabının geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The CEFR has been one of the most debated issues in foreign language teaching in the last decade. It aims to standardize language teaching, learning and assessment across Europe through setting some principles. Therefore, some scholars have been praising the CEFR whereas some harshly criticize it. Nevertheless, The MONE has decided to revise EFL curricula and course materials in accordance with the principles of the CEFR. The current curriculum, prepared in 2011, states that communicative approach and the criteria determined in the CEFR were adopted during the development of the curriculum. Besides, in Turkey?s case, EFL curricula are only maintained with and highly dependent on coursebooks. Therefore, both EFL curricula and the related course materials are worth being evaluated in terms of the principles of the CEFR in order to identify coherence of both documents with the CEFR. In this sense, the aim of this study is to evaluate Anatolian High Schools? 9th grade EFL curriculum and the related coursebook titled New Bridge to Success for Grade 9, through the principles of the CEFR.In parallel to the aim of the study, answers are sought to the following research questions that guided the study;1.What are the principles of the CEFR?2.To what extent does Anatolian High Schools? 9th grade EFL curriculum meet the principles of the CEFR?3.To what extent do the Anatolian High Schools? 9th grade EFL course materials meet the principles of the CEFR?As for the method of the study, document analysis method is employed to seek answers to the research questions set. The CEFR, Anatolian High Schools? 9th grade EFL curriculum, and the related coursebook titled as New Bridge to Success for Grade 9 are the documents analyzed in this study. In order to determine the principles of the CEFR according to which the curriculum and the coursebook examined, the CEFR was exposed to multiple readings by the researcher. As a result of this process, the principles of the CEFR were determined. During the analysis of the curriculum these determined principles of the CEFR are sought. Then, the gains of the curriculum for the five language skills were analyzed through a checklist adopted from the A2 level descriptors of the ELP. In this process, the coursebook was first analyzed in terms of the tasks and their distributions among the five skills were determined. Then, they were analyzed in order to identify whether these tasks were suitable for the A2 level or not. Lastly, the coursebook is analyzed again so as to identify the principles of the CEFR.As a result, nine principles of the CEFR were defined. These defined principles of the CEFR are sought in Anatolian High Schools? curriculum, and the following results are reached;1.In general, the curriculum embraces 7 out of 9 principles of the CEFR which are communicative language teaching, task-based learning, learner-autonomy, learner-centeredness, self-assessment, interculturality and pluriculturalism whereas plurilingualism and the ELP are overlooked in the curriculum. However, these 7 principles are not harmonized equally. Communicative language teaching, task-based learning, learner-autonomy, learner-centeredness are prioritized whereas self-assessment, interculturality and pluriculturalism remain in the background.2.The analysis of the gains for the five language skills shows that there is an unequal distribution in the gains for the five skills. Besides, the results show that 38.29% of the gains are appropriate to the A2 level descriptors.3.The general analysis of the coursebook shows that there is an unequal distribution among tasks. In this sense, the coursebook mainly focuses on teaching grammar rules and vocabulary rather than teaching the five language skills since 30.5% of the tasks in the coursebook are related to grammar rules and vocabulary.4.The detailed analysis of the tasks shows that the coursebook titled as New Bridge to Success for Grade 9 are not appropriate to the A2 level since 168 out of 792 (21.21%) tasks match with the A2 level descriptors.5.Lastly, the analysis of the coursebook in terms of the principles of the CEFR shows that the coursebook does not involve any tasks related to plurilingualism. Besides, it does not support the use of the ELP. It provides a limited number of activities related to interculturality and pluriculturalism.