55 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel aktivitenin, algılanan sosyal destek ve iyi olma durumu üzerine etkisi
The effect of physical activity on social support and well-being for people over the age of 55 and older
  1. Tez No: 325125
  2. Yazar: SERPİL ÖNALGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Spor, Psychology, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan çalışmada 55 yaş ve üzeri bireylerde fiziksel aktivitenin, sosyal destek ve iyi olma durumuna etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Örneklem Antalya Konyaaltı merkez ilçesinde yaşayan 55 yaş ve üzeri, fiziksel aktivite yapan bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan bireylere iyi olma durumunu ve algılanan sosyal desteği araştırmak için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Multidimensional Scale of Perceived Social Support MSPSS) ve WHO (Beş) İyilik Durumu İndeksi (1998 sürümü) uygulanmış, veriler basit korelasyon, kısmı korelasyon ve kay-kare, t-testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of physical activity on social support and well-being for people over the age of 55 and older. The sample consists of people living in the center of Antalya City, Konyaaltı district and being physically active. The Multidimensional Scale of Perceived Social Support MSPSS and the WHO-five Well-being Index has been used in order to study well-being and the perceived support. Pearson correlation coefficient, partial correlation, chi-square and independent t-test have been used for the analysis.