Koronavirüs (COVID-19) salgınının akademisyenlerin beslenme alışkanlıkları ve stres düzeyleri üzerine etkisi: Bitlis Eren Üniversitesi örneği
The effect of the coronavirus (COVID-19) pandemic on nutritional habits and stress levels of academician: The case of Bitlis Eren University
  1. Tez No: 762865
  2. Yazar: ÖMER EKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA AKSOY KENDİLCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Nutrition and Dietetics, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmamız Bitlis Eren Üniversitesindeki akademisyenlerin pandemi sürecindeki beslenme alışkanlıklarındaki değişimi ve stres düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılan tanımlayıcı bir araştırmadır. Veriler yüzyüze anketle toplanmıştır. Anket formu literatür taramasıyla hazırlanan 26 tanımlayıcı soru,“Koronavirüs Salgınının Bireylerin Beslenme Alışkanlıkları Üzerine Etkisinin Önemine İlişkin Görüşlerini Ortaya Koyan 5'li Likert Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”nden oluşmaktadır. Çalışmaya 145 erkek, 71 kadın olmak üzere toplamda 216 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 37.43 ± 7.54, boy uzunluğu ortalaması 171.98 ± 9.12 cm, vücut ağırlığı ortalaması 76.90 ± 15.52 kg'dır. Pandemide erkekler paket-servisini (p=0.017) daha fazla kullanmıştır; kadınların stresi daha çok artmıştır (p=0.010); öğün sayısı kadınlarda(p=0.046), BKİ'si zayıf sınıfında olanlarda (p=0.004) daha çok artmıştır; uyku problemlerini kadınlar (p=0.039), 23-34 yaş aralığındakiler (p=0.003) daha çok yaşamıştır; korunma adına şifalı ürünleri kadınlar (p=0.039) daha çok kullanmıştır. Pandemide 23-34 yaş aralığındakilerde gıda harcaması (p=0.021), içecek tüketimi (p=0.002), öğün düzeni problemleri (p=0.012) daha çok artmıştır; araştırma görevlilerinin yeme arzuları (p=0.026), içecek tüketimlerii (p=0.032) daha çok artmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research is a descriptive study conducted to evaluate the change in nutritional habits and stress levels of academics at Bitlis Eren University during the pandemic process. Data were collected by face-to-face questionnaire. The questionnaire form consists of 26 descriptive questions prepared by literature review,“5-point Likert Scale Revealing Opinions on the Importance of the Effect of the Coronavirus Epidemic on the Nutritional Habits of Individuals”and“Perceived Stress Scale”. A total of 216 people, 145 men and 71 women, participated in the study. The average age of the participants was 37.43 ± 7.54, the average height was 171.98 ± 9.12 cm, and the average weight was 76.90 ± 15.52 kg. During the pandemic, men used take-out more (p=0.017); women's stress increased more (p=0.010); the number of meals increased more in women (p=0.046) and those with a lean BMI (p=0.004); sleep problems were experienced more by women (p=0.039) and those aged 23-34 (p=0.003); women (p=0.039) mostly used medicinal products for protection. In the pandemic, food expenditure (p=0.021), beverage consumption (p=0.002), meal order problems (p=0.012) increased more in those aged 23-34; research assistants' desire to eat (p=0.026), beverage consumption (p=0.032) increased more.