Roma Dönemi Küçük Asya procuratorları
Procurators of Asia minor during the Roman Period
- Tez No: 325168
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ADAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Roma İmparatorluğu'nun kurucusu olan Augustus, senatör sınıfının gücünü azaltmak ve eyalet yönetimini daha iyi bir konuma getirmek amacıyla, atlılar sınıfının üyelerini de yönetime büyük ölçüde dahil etmiştir. Atlılar sınıfından atanan procurator'lar, Augustus'u takip eden üç yüzyıl boyunca hem merkezî yönetimde hem de eyalet yönetiminde devleti taşıyan en önemli direklerden biri olmuşlardır. Küçük Asya'da bulunan yüzlerce yazıt, imparatorun bizzat kendisi tarafından görevlendirilen bu procurator'ların, eyaletlerde valilerden bağımsız olarak vergi toplama, yol yapımı ve onarımı, sınır sorunları, asker toplama, kentlerin harcamalarını denetleme gibi görevleri üstlendiklerine ilişkin bilgiler sunmaktadır.Procurator'lar sınıfı ile ilgili tek kapsamlı çalışma 1950'li yıllarda H. George Pflaum tarafından yapılmıştır. Bu çalışma tamamen prosopografik ağırlıklı olduğu yani procurator unvanıyla tespit edilen kişilerin sadece kişisel bilgilerine ağırlık verdiği için procurator'ların etkinlik gösterdikleri alanlar hakkında kısıtlı bilgiler sunmuştur.Doktora tezi olarak hazırlanan bu yeni çalışma ile Küçük Asya'da görev yapmış olan procurator'ların etkinlik gösterdikleri alanlar belirlenmiştir. Bu sonuca ulaşabilmek için Küçük Asya'da bulunmuş procurator'lar, edebî ve epigrafik kaynaklar aracılığıyla tespit edilmiş ve bir corpus kapsamında bir araya getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Augustus, the founder of the Roman Empire, greatly included the members of the equestrian order to the administration of the Empire, in order to reduce the power of the senatorial class and to manage the provincial administration in a better way. Procurators, assigned from the equestrian order, beginning from Augustus throughout three centuries, became one of the most important pillars of the Empire both in the administration of the state and in provincial government as well. Numerous inscriptions found in Asia Minor give information about the posts of these procurators -who were appointed by the emperor himself and were working independently from provincial governors- such as tax collection, construction and repair of roads, border issues, collection of soldiers, supervision of the city expenses, etc.The only comprehensive study based on procurators was made by H. George Pflaum in the 1950?s. Because this study was completely based on prosopographical information i.e. personal information of procurators, it has provided limited information about procurators and their activities.In this new study having been prepared as a doctoral thesis, the fields of procurators and their activities are clearly revealed. In order to attain this result, all procurators, who had worked in Asia Minor, were determined with the help of literary and epigraphical sources and were put together within the scope of a corpus.