Kardiyopulmoner bypass uygulamasında roller ve santrifugal pompa başlıklarının karşılaştırılması
Comparison of roller and centrifugal pumps in cardiopulmonary bypass application
- Tez No: 32518
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YÜKSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Kardiyoloji, Public Health, Cardiology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Günümüzde kardiyopulmoner bypass uygulamalarında yaygın olarak kullanılan pompa klasik roller pompadır. Buna karşılık son yıllarda normal fizyolojiyi daha az etkilediği iddia edilen santrifugal tip pompalar kullanıma girmiştir. Klasik roller pompanın santrifugal pompayla hemodinamik, oksijenizasyon ve hematolojik yönden karşılaştırılması amacıyla Ekim 1994-Temmuz 1995 tarihleri arasında GATA Kalp ve Damar Cerrahi ABD' da koroner bypass ameliyatı uygulanan hastalardan preoperatif klinik, hemodinamik ve angiografik özellikler yönünden benzerlik gösteren 50 şer hastalık iki grup oluşturuldu. Grup V de Sarns santrifugal pompa. Grup İT de roller pompa kullanıldı. Hemodinamik değerlendirme amacıyla; nabız (HR), ortalama sistemik arter basma (MAP), ortalama pulmoner arter basma (MPAP), kardiak output (CO), sistemik vasküler rezistans (SVR), pulmoner vasküier rezistans (PVR), pulmoner kapiller wedge basıncı (PC WP) ve santral venöz basınç (CVP) ölçüldü. Oksijenizasyon takibi için; total vücut oksijen tüketimi (VO2), arteriovenöz oksijen kontent farkı (avD02), oksijen availability index (O2 AVI), oksijen extraction oram (O2ER), arteriovenöz şant oram (Qs /Qt) takip edildi. Hematolojik ölçümler olarak hematokrit, hemoglobin, plasma serbest hemoglobin düzeyi, trombosit sayısı, trombosit faktör 4, fibrinojen, fibrin yıkım ürünleri (FDP), LDH, bilirubin, total protein, pıhtılaşma zamanı, ve protrombin zamanı takip edildi. Ayrıca iki grup arasında perfüzyon süresince üriner output, ameliyat sonrası toplam drenaj, banka kam kullanımı ve pulmoner, serebral, renal, kardiak ve diğer sistemlerle ilgili morbiditeler kaydedildi. İki pompa başlığının kullanımından kaynaklanan hemodinamik ve oksijenizasyon yönünden farklılık bulunmadı. İdrar outputu iki grupta benzer miktardaydı. Buna karşılık hematolojik sonuçlarda ve postoperatif nöropsikolojik komplikasyonlarda önemli farklılıklar bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most commonly used arterial blood pump in cardiopulmonary bypass is conventional roller pump. However during recent years centrifugal pumps have been introduced with assertion of low effect on normal physiology: This study aimed to compare the haemodynamic, oxygenation, and haematologic effects of classic roller pump and centrifugal pump. Two groups constituted from the patients who underwent coronary artery bypass surgery in GATA Department of Cardiovascular Surgery between October 1994 and July 1995. There were 50 patients in each group who had similar preoperatively clinical, haemodynamic and angiographic properties. CPB was established with centrifugal pump in Group I, and with roller pump in Group H To evaluate the haemodynamic status; heart rate (HR), mean arterial pressure (MAP), mean pulmonary artery pressure (MPAP), cardiac output (CO), systemic vasculary resistance (SVR), pulmonary vasculary resistance (PVR), pulmonary capillary wedge pressure (PCWP), and central venous pressure investigated. Total body oxygen consumption (V02 ), arteriovenous oxygen difference (avD02), oxygen availability index (02 AVI), oxygen extraction ratio (O2 ER), percent arteriovenous shunt (Qs/Qt) were followed to evaluate the oxygenation. The parameters for haemotologic status were; haematocrit, haemoglobin, plasma free haemoglobin, platelet count, platelet factor 4, fibrinogen, fibrin degradation products, lactat dehydrogenase, biluribin, total protein, clotting time, and prothrombine time. In addition urinary output during cardiopulmonary bypass, total drainage, use of banked blood and complication of pulmonary, cerebral, renal, cardiac and other systems recorded. There were no difference in haemodynamic and oxygenation parameters in two groups. Urinary output was similar in both groups. Nevertheless, significant differences were founded in haematologic results and postoperative neurophysicologic complications.