Primer rat akciğer hücre kültüründe Cryptococcus Neoformans serotiplerinin aderens ilişkilerinin incelenmesi.
Examination of adherence relationship of Cryptococcus neoformans serotypes in rat lung cell culture.
  1. Tez No: 32517
  2. Yazar: ŞİNASİ TANER YILDIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CELAL BAŞUSTAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
VL ÖZET Basidiomiçetöz sınıfindan bir maya türü olan Cryptococcus neoformans, özellikle immün yetmezlikli hastalarda kriptokokkoz olarak bilinen firsatçı bir infeksiyon türüne yol açmaktadır. A, B, C ve D olmak üzere dört serotipi bulunan bu etkenin; farklı serotiplere bağlı olarak farklı klinik tablolara neden olup olmadığı, ayrıca infeksiyon öncesinde kolonizasyon gelişimi basamağında önemli bir aktör olan aderens konusunda da serotiplere ait farklılıkların sergilenip sergilenmediği bilinmemektedir. Bu çalışmada rat akciğerleri, C. neoformans'ın en sık infeksiyon oluşturduğu bölgenin akciğerler olmasından dolayı deneysel hayvan modeli olarak kullanılmış, hazırlanan rat akciğer hücre kültüründe ve sabit deneysel parametreler karşısında dört farklı serotipin aderens ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır. B serotipinin hem kendi içinde zamana bağlı olarak hem de diğer serotipler arasında sıralamadaki yeri açısından, aderens ilişkisindeki pozitif yönlü etkileşimi dikkat çekmiştir. Sonuç olarak diyebiliriz ki; özellikle immün yetmezlikli hastalarda, konakçının organizmayla kolonize olmasında etkili bir faktör olan aderens olayında, B serotipi diğer serotiplerden farklı olarak kendine ait bazı spesifik özellikler taşıyabilir. 31
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Cryptococcus neoformans, a basidiomycetous yeast, causes an opportunistic infection known as cryptococcosis, especially in immunodeficient patients. The agent has four serotypes designated as A, B, C, D and it wasn't clearly known that whether different serotypes cause a different clinical infection or differences due to serotypes are exibited in adherence step being an important factor in development of colonization prior to infection. In tiiis study, rat lungs were used as experimental animal model, since lungs are the primary site of infection. In prepared lung cell culture and under constant conditions, the adherence relationship of four serotypes with lung cells was tried to examine. Serotype B is the most striking one by means of positively interaction in adherence, in sight of both time dependence and its place in binding index order. In conclusion, we can say that serotype B may have some its own specific features different from other serotypes in adherence step being an effective factor in host colonization with the organism. 32