Sağlık kurumlarında üretim yönetimi
Production management in health facilities
  1. Tez No: 325191
  2. Yazar: NURDAN TÜRKMENDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık işletmelerinde üretim ve süreç yönetimini araştırmaktır. Bu çalışmanın ilk bölümünde sağlık ve sağlık hizmetleri ile ilgili kısa bir bilgi verildikten sonra, sağlık hizmetleri ve sağlık kurumlarının sınıflandırılmasına geçilmiştir. Sağlık hizmetlerinin özellikleri, planlanması, üreticileri, üretim birimlerinden de bahsedilmiştir. Üretim yönetimi ve süreç yönetimi bölümünde üretim ve yönetimi kavramı, üretim yönetimi amaçları, tarihsel gelişimi, hizmet, hizmet üretimi ve süreç yönetimi kavramı anlatılmıştır. Sağlık hizmetlerinde üretim yönetimi bölümünde de sağlık sektöründe hizmet üretimi, sağlıkta hizmet üretimini etkileyen faktörler, sağlık sektöründe hizmet üretim kalitesiyle ilgili kavramlar, sağlık hizmetlerinde süreç yönetimi, sağlık işletmelerinde süreç yaklaşım modelleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise sağlık hizmetlerinde üretim ve süreç yönetimi üzerine bir hastane uygulaması yapılmaktadır. Sağlık hizmetleri üreticileri, sağlık hizmetleri üretim birimleri ve bu birimlerin süreç yapıları bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Eğitim Araştırma Hastanesi olarak faaliyet gösteren İstanbul Avrupa yakasında bulunan Kamu Hastanesi bu tezin ''uygulama modeli'' olarak ele alınmıştır. Bu hastane örneğinden yola çıkılarak ''sağlık hizmetleri üretimi ve süreci'' incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the production and process management in health facilities. After giving a brief information about health and health services in the first section of the study, it is examined the health services and classification of health facilities. Features, planning, producers, and production units of health services are examined. In the production management and process management section, it is examined the concept of production and process management, the aims of production management, its historical development, service, service production, and the concept of process management. In the section of production management in health services, it is emphasized service production in health sector, the factors effecting service production in health, the concepts regarding service production quality in health sector, process management in health services, process approach models in health facilities. In the last section of the study, a hospital application is performed regarding production and process management in health services. Producers of health services, production units of health services, and process structures of these units are considered within the scope of this study. Kamu Hospital which located in the European side of the city of Istanbul and operates as a Training and Research Hospital is addressed as the ?application model? of this thesis. Based on this hospital case, ?production and process of health services? are examined.