Tendon injürilerinden sonra oluşan yapışıklıkların tendon kılıfı tamiri ve aprotinin ile önlenmesi
Privating formation of restrictive adhesions after tendon injiuries by primary sheath repair and aprotinin
- Tez No: 32522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞBOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Ortopedi ve Travmatoloji, General Surgery, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Tendon zedelenmesi sonrası adezyonun oluşması önemli bir problemdir. Bu çalışmanın amacı tavşan modellerinde, mikrocerrahi teknik kullanarak zedelenmiş fleksör tendonlar etrafında adezyonu azaltmak için bir metod geliştirmektir. Bu yöntemler: I, hem primer kılıf tamiri hemde aprotinin uygulanmadı (kontrol grubu); II, primer kılıf tamiri yapılıp aprotinin uygulanmadı; IH, primer kılıf tamiri yapılmayıp lokal aprotinin 15000IU/Kg. uygulandı; IV, hem primer kılıf tamiri yapılıp hemde lokal aprotinin 15000IU/Kg. uygulandı. Adezyon oluşumu; 6. ve 12. haftalarda adezyonun özelliklerini inceleyerek makroskopik ve mikroskopik olarak, aynı zamanda fleksiyon için gerekli iş miktarmı(WF)(Adezyonun neden olduğu tendon kaymasına karşı direnci gösterir.) ölçerek biyomekanik olarak değerlendirildi. Makroskopik ve mikroskopik bulgular biyomekanik bulgular ile karşılaştırıldığında, fazla granülasyon dokusu yüksek WF'i göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Formation of restrictive adhesions after tendon injuries is one of the main problem. The aim of the study is to develop a method for reducing adhesions around traumatized flexor tendons by using microsurgical technique in the rabbit model. These methods are: I, no primary sheath repair and no aprotinin solution injected (control group); II, primary sheath repair and no aprotinin solution injected; HI, no primary sheath repair and aprotinin solution 15000IU/Kg. injected locally; TV, primary sheath repair and aprotinin solution 15000IU/Kg. injected locally. Adhesion formation was assessed macroscopically and microscopically by observing on the basis of the features of adhesions and also biomechanically by measuring the parameter work of flexion(WF) (which represents the resistance to tendon gliding by adhesions) at 6 and 12 weeks. When the macroscopic and microscopic findings are compared to the biomechanical results, it is noted that the presence of more extensive granulation tissue formation corresponded to an elevated WF.