Prostat kanseri tanısında transrektal ultrasonografinin değeri
The Value of transrectal ultrasonography in the diagnosis of prostate cancer
  1. Tez No: 32521
  2. Yazar: İSMAİL ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Temmuz 1992 ile Temmuz 1995 tarihleri arasında GATA Üroloji ABD' na infravezikal obstrüksiyon semptomları ile başvuran 110 hasta, DRM, PSA ve TRUS bulguları temel alınarak değerlendirildiler. Tanısal bulgular; transrektal iğne biyopsisi veya TRUS eşliğinde transperineal iğne biyopsi sipesimenleri ve biyopsi yapılmayan olgularda TUR-P veya açık prostatektomi materyallerinin histopatolojik incelenmesi ile desteklendi. 52 olguya prostat kanseri tanısı konulurken 58 olguda benign prostat hastalığı olduğu saptandı. TRUS ön hazırlık yapılmaksızın Acuson 128 cihazı ile uygulandı. Olgulardan elde edilen ultrasonografik bulgular lezyonlann eko yapılarına göre gruplandınldılar. ve literatür verilerine uygun olarak hipoekoik, hafif hipoekoik ve hiperekoik alanlar prostat kanseri lehine değerlendirildi. Serum PSA ölçümleri radioimmunoassay (RIA) tekniği ile yapıldı. Literatür verileri doğrultusunda 4.0 ng/mT nin üzerindeki değerler prostat kanseri için anlamlı olarak kabul edildi. Benzer şekilde DRM tüm olgulara uygulanarak anormal bulgular not edildi. Spesifite, sensitivite ve pozitif tanımlayıcı değer hesaplamaları Galen ve Gambino metoduna göre yapıldı. Sonuçlarda istatistiksel değerlendirme Ki-Kare, Studen T, oranlar arası fark testleri kullanılarak yapıldı. Prostat kanseri tanısında TRUS' un YPO % 53.44, YNO % 11.53, spesifite % 46.55, sensitivitesi % 88.46 ve PTD % 59.74 olarak bulundu. Sonuç olarak; prostat kanseri tanısında TRUS'un değerli bir yöntem olduğu, ancak yüksek yalancı pozitiflik oram ve düşük spesifite oranı özelliklerinden ötürü, gereksiz biyopsi uygulamalarından kaçınmak ve morbidite ve mortalite oranlarım minimuma indirmek için yöntemin özellikle PSA ile olmak üzere diğer testlerle(DRM), kombine edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY 110 patients with intravesical symptoms referred to Gülhane Military Medical Academy, Department of Urology were evaluated in regard to their digital rectal examination and TRUS findings and serum prostate spesific antigen levels between July 1992 and July 1995. Diagnosis were confirmed by histopathological examination of the transrectal needle biopsy material, ultrasound-guided transperineal needle biopsy and prostatectomy materials. 52 patients were diagnosed as prostate cancer whereas 58 cases were found to have benign prostate disease. TRUS was performed with Acuson 128 machine without any patient preparation. Ultrasonografic finding of the patients were groupped according to their echo patterns, and hypoechogenic, slightly hypoechogenic and hyperechogenic areas were considered to be suspicious for cancer. Serum PSA was assayed by radioimmunoassay (RIA ) technique and any values grater than 4.0 ng/ml were consider abnormal according to the literature findings. Specificity, sensitivity and positive predictive value were calculated according to Galen and Gambino method. The false-positivity rate, false-negativity rate,specificity rate, sensitivity rate, and positive predictive value of TRUS were found as 53.44 %, 11.53 %, 46.55 %, 88.46 %, and 59.74 % respectively. As a result, TRUS was found as a valuable method in the diagnosis of prostate cancer. On the other hand, because of high false-positivity rate and low specificity rate, to avoid unnecessary biopsy procedure and to minimize the mortality and morbidity rates, we concluded that TRUS should be combined with the other methods(Digital Rectal Examination), especially with PSA in the diagnosis of prostate cancer. 48