Analitik hiyerarşi süreci ve analitik ağ süreci yöntemleriyle online alışveriş sitelerinin seçimi üzerine bir uygulama
An application on selection of online shopping sites by analytic hierarchy process and analytic network process
- Tez No: 325252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖMÜRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada öğretim elemanlarının online alışveriş yaptıkları sitelerin belirlenmesi ve hangi sitelerin daha uygun olduğunun Analitik Hiyerarşi Süreci ve Analitik Ağ Süreci yöntemleri ile belirlenerek sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca online alışveriş sitesi seçiminde etkili olan faktörlerin önem derecelerinin yine Analitik Hiyerarşi Süreci ve Analitik Ağ Süreci yöntemleriyle belirlenerek karşılaştırılmıştır.Araştırmada uygulanan yöntem; literatür incelemesi, araştırmaya dahil edilen akademisyenlerin belirlenmesi, araştırmanın amaç ve hipotezlerinin belirlenmesi, anket sorularının hazırlanması, anket formlarının uygulanması, verilerin kodlanması ve düzenlenmesi, istatistiksel analizlerin yapılması, elde edilen sonuçların kullanılarak Analitik Hiyerarşi Süreci ve Analitik Ağ Süreci yöntemlerinde kullanılarak sonuçların değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasından oluşmaktadır. Araştırma, Isparta ili Süleyman Demirel Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanlarını kapsamaktadır. Süleyman Demirel Üniversitesi'nde görev yapan 1965 öğretim elemanı ana kütle olarak kabul edilmiştir. Hazırlanan anketler Şubat 2012 tarihinden itibaren öğretim elemanlarının görev yaptığı birimlere bizzat gidilerek yüz yüze görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Uygulanan anket formlarındaki cevaplar kodlanarak ?SPSS For Windows 15.0 Sürümü? ile analiz edilmiştir ve bulgular değerlendirilmiştir.Analitik Ağ Süreci yöntemine göre online alışveriş site seçimini etkileyen en önemli kriter % 56.07 ile ürün yelpazesidir. Öğretim elemanlarına göre; % 24.15 ile pozitif özellikler kriteri, % 11.82 ödeme seçenekleri kriteri ve % 7.95 ile negatif özellikler kriteridir. Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemine göre kriterlerin sıralanması ve değeri; pozitif özellikler kriterleri % 65.7, ödeme seçenekleri kriteri % 20.3, ürün yelpazesi kriteri % 9.4 ve negatif özellikler kriteri % 4.6'dır. Analitik Ağ Süreci yöntemine göre online alışveriş siteleri ve değerleri; A1 alternatifi % 30.15, A2 alternatifi % 17.46, A6 alternatifi % 15.23, A3 alternatifi % 14.26, A4 alternatifi % 12.10 ve A5 alternatifi % 10.77'dir. Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemine göre online alışveriş siteleri ve değerleri; A1 alternatifi % 31.4, A2 alternatifi % 17.5, A3 alternatifi % 15.8, A6 alternatifi % 14.8, A5 alternatifi % 11.9 ve A4 alternatifi % 8.5'dur.
Özet (Çeviri)
In this study, academics determination of their online shopping sites and which sites are appropricate determined with methods by the Analytic Hierarchy Process and Analytic Network Proces, the results are compared. In addition to, the importance levels of the factors that influence the choice of online shopping site, also determining methods of Analytic Hierarchy Process and Analytic Network Proces are compared.Method is applied in the study, literatüre review, determination of the academics involved in research and research objectives and hypotheses, preparation at survey questions, implementation of the questionnaires from coding and editing of the data, making the statistical analyzes, the results obtained from by using methods with the Analytic Hierarchy Process and Analytic Network Proces and consists of the comparison. The study includes academics working in the province of Isparta Suleyman Demirel University 1965 accademics working in the Suleyman Demirel University has been recognized as the main mass. Prepared questionnaires, from the date of February 2012 academics where he served the units by going themselves face to face interview method was used. Coded answer to the questionnaires forms with the ?SPSS for Windows version 15.0? were analyzed and the findings were evalvated.According to the method of Analytic Network Process, that affect the choice of online shopping site, the most important criteria with the produvt range of % 56.07. According to academics, with the % 24.15 positive features criteria, with the % 11.82 payment options criteria and with the % 7.95 negative features criterion. According to the method of Analytic Hierarchy Process, sorting of the criteria and value; % 65.7 positive features criteria, % 20.3 payment options criteria, % 9.4 product range of criteria and % 4.6 negative features criterion. According to the method of Analytic Network Process online shopping sites and values; % 30.15 A1 alternative, % 17.46 A2 alternative, % 15.23 A6 alternative, % 14.26 A3 alternative, % 12.10 A4 alternative and % 10.77 A5 alternative. According to the method of Analytic Hierarchy Process online shopping sites and values; % 31.4 A1 alternative, % 17.5 A2 alternative, % 15.8 A3 alternative, % 14.8 A6 alternative, % 11.9 A5 alternative and % 8.5 A4 alternative.