Serbest zaman etkinlikleri dersinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Research on course of free time activities accordig to teacher? views
  1. Tez No: 325327
  2. Yazar: İSMAİL SARİKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMRA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin SZE dersinin kullanımına ilişkin görüşlerini, bu derste kullanılan etkinliklerin sıklığını ve öğretmenlerin bu dersi işlemelerinin çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini belirlemeye yönelik genel tarama türünde, betimsel bir çalışmadır.Araştırmanın evrenini, 2011?2012 eğitim-öğretim yılında Ağrı merkezde, Milli Eğitim'e bağlı ilköğretim okulları I. kademede görev yapan 694 sınıf öğretmeni oluşturmuştur.Araştırmanın örneklemi, evrendeki okullardan seçkisiz oransız örnekleme yöntemiyle seçilmek suretiyle toplam 20 okulda görev yapan 300 sınıf öğretmeninden oluşturulmuştur.Araştırmada, öğretmenlerin Serbest Zaman Etkinlikleri dersine yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen, Serbest Zaman Etkinlikleri Dersini Değerlendirme Ölçeğikullanılmıştır. Ayrıca, sınıf öğretmenleri hakkında bilgi toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır.İstatistiksel çözümlemeler, Ki-kare testi ve korelasyon katsayısı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descritive study which is a type of general screening to determine the views of teachers working in primary schools about using the course of free time activities, frequencies of using the activities in the course and whether or not teaching process by teachers are significantly different according to various variables.The phase of research has included 694 primary school teachers working in schools of primary education connected to National Education in 2011-2012 education and academic year, in Ağrı.The sample of research has included 300 primary school teachers working in 20 schools who were chosen with disproportionate random sampling method.In this research, a scale of assessment of course of free time activities developed by the researcher to determine the views of teachers about the course of free time activities has been used.