Serbest zaman etkinlikleri dersinin öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Examining the leisure time activities lesson according to teachers' views
- Tez No: 776023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AJLAN SAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tekirdağ İli' nde çalışmakta olan sınıf öğretmenlerinin, serbest zaman etkinlikleri dersi hakkındaki görüşlerinin belirlenerek, çeşitli değişkenlerle olan ilişkilerini tespit etmektir. Araştırma evrenini Tekirdağ İli' nde çalışmakta olan 475 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı; öğretmenlerin serbest zaman etkinlikleri dersi hakkındaki görüşlerini belirleyebilme amacı ile Sarıkaya (2013) tarafından geliştirilmiş“Serbest zaman etkinlikleri dersine yönelik görüş ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem grubunun cinsiyet, kıdem, sınıf mevcudu ve okul bölgesinin ekonomik durumu değişkenlerine göre, serbest zaman etkinlikleri dersine yönelik görüş ölçeğinden almış oldukları puanlar SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the classroom teachers working in Tekirdağ about the leisure time activities lesson and to determine their relationship with various variables. The population of the research consists of 475 classroom teachers working in Tekirdağ Province. The data collection tool used in the research; In order to determine the opinions of the teachers about the leisure time activities lesson, the“opinion scale for the leisure activities lesson”developed by Sarıkaya (2013) was used. According to the variables of gender, seniority, class size and economic status of the school district, the scores of the sample group from the opinion scale for the leisure time activities lesson were analyzed using the SPSS 25.0 package program.