Deksmedetomidinin izole sıçan siyatik sinir elektrofizyolojik parametrelerinde lidokain'in oluşturduğu değişimler üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of dexmedetomidine on isolated rat sciatic nerve electropysiological parameter that caused by lidocaine
  1. Tez No: 325382
  2. Yazar: HATİCE TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE ÖZTİN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç:Biz çalışmamızda, sedatif, anksiyolitik, analjezik ve kullanılan anestezik ajan miktarını azaltıcı etkinliği sebebiyle kullanılan ?2 agonist bir ajan olan Deksmedetomidine'in rejyonel anestezide adjuvan ajan olarak kullanımıyla, lokal anesteziklerin prototipi kabul edilen Lidokain'in periferik sinirlerde bileşik aksiyon potansiyeli ve iletim parametreleri üzerine ayrı ayrı ve birlikte etkilerini deneysel olarak karşılaştırmalı araştırmayı amaçladık.Materyal Metod:Çalışmada yaklaşık 200?300 g ağırlıklarında Wistar albino cinsi 24 adet erişkin dişi sıçan kullanıldı. 48 adet sıçan siyatik siniri izole edilip, Biyofizik Anabilim Dalı laboratuarında 28 siyatik sinirin perfüze organ banyosu kullanılarak elektrofizyolojik kayıtları alındı. 4 gruba ayırılan izole sıçan siyatik sinirleri üzerine in vitro şartlarda deksmedetomidine ve lidokain uygulanmıştır. Herhangi bir ilaç uygulaması yapılmayan kontrol grubu, 1mM dozunda lidokain uygulanan grup, 5microgram/L dozunda deksmedetomidine uygulanan grup, 1mM lidokain+5microgram/L uygulanan grup incelenmiştir. Deney grubu sıçanlarının siyatik sinirlerine proksimal uçtan kare pulslar uygulanarak oluşturulan BAP'lar, eş zamanlı olarak bilgisayarın harddiskine kaydedilmiş ve daha sonra analizi yapılmıştır. Bileşik aksiyon potansiyeli kayıtlarından hesaplanan parametreler; Maksimum Depolarizasyon, hızlı ileten liflerin iletim hızını ifade eden İHbap, orta ve yavaş hızda ileten liflerin iletim hızını ifade eden İHmd, türev minimum, türev maksimum ve tepeye çıkış süreleridir. Deney düzeneğinde; özel perfüze organ banyosu, suction elektrodu, stimülatör ve stimulus izolasyon ünitesi, amplifikatör, veri kayıt elemanları ve sıcaklık kontrol elemanları kullanılmıştır.Bulgular:Kontrol grubu, Lidokain (Lido) grubu, Deksmedetomidin (Deks) grubu ve Lidokain +Deksmedetomidin (Lido+Deks) grubunun parametreleri karşılaştırıldı.Maksimum Depolarizasyon değeri (MD), bileşik aksiyon potansiyellerinin ulaştığı tepe depolarizasyon değeri; Kontrol grubu, Lido grubu ve Lido+Deks grubundan anlamlı derece daha yüksek bulundu (p0,05).Maksimum Depolarizasyona ulaşma süresi açısından; Kontrol grubundan Lido ve Lido+Deks grubu anlamlı olarak daha uzun idi (p0,05).Kaydedilen bileşik aksiyon potansiyellerinin altında kalan alanlar hesaplanmış; Lido ve Deks grubunda Kontrol grubundan farksız iken yanlızca Lido+Deks grubunda alan değerleri Kontrolden daha azdı (p0,05).Bileşik aksiyon potansiyeli (BAP) kayıtları üzerinden iki farklı iletim hızı hesaplaması yapılmıştır. İHBAP ve İHMD değerleri hesaplanmış; Kontrol grubu Deks grubu ile benzer iken (p>0,05), Lido grubu ve Lido+Deks grubunda kontrol grubuna göre daha düşük idi (p0,05). Lido grubu Deks gurubu düşük (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose:In our study, We aimed to investigate experimentally the comparative effects of Dexmedetomidine which is a ?2 agonist agent that used becuase of its sedative, anxiolytic, analgesic and reducing the amount of anesthetic agents effectiveness that used as adjuvant agent in the regional anesthesia in combination with lidocaine which is accepted as the local anesthetics prototype, on peripheral nerve compound action potential, and transmission parameters, as separate and in combination.Materials and Methods:In the study, 24 adult female Wistar albino rats weighting approximately 200-300 were used. 48 units of rat sciatic nevre were isolated and by using of perfused organ bath in the Department of Biophysics laboratory, the electrophysiological recordings were obtained from 28 sciatic nerve. İsolated rat sciatic nerve divided in to 4 groups then deksmedetomidine and lidocaine were applied in vitro conditions. The groups were divided as a control group without any drug administration, a dose of 1 mM lidocaine treatment group, a dose of 5microgram / ml deksmedetomidine treatment group and 1 mM lidocaine +5 microg / L treatment group were examined. Generated BAP's by the square pulses which applied to the proximal end of the experimental group?s of the rats sciatic nerves, simultaneous saved on the computer's hard drive and then analysis was performed. Compound action potential recordings of estimated parameters were, the maximum depolarization, transmission speed from fast conducting fibers expressing İHbap, transmission speed from medium and slow speed fibers expressing İHmd, minimum derivative, maximum derivative and peak output response time. İn experimental setups, special perfused organ bath, suction electrode, stimulator and stimulus isolation unit, amplifier, data logger and temperature control elements, were used.Results:The control group, lidocaine (Lido) group, dexmedetomidine (Dex) group and the Lidocaine + DEX (Lido+Dex) group?s parameters were compared.The maximum depolarization value (MD), peak depolarization value reached by compound action potential were; İn control group was found as significantly higher than Lido group and Lido + Dex group (p 0.05).According to the time to reach to the maximum depolarization; the Lido group and Lido + Dex group was found to be significantly longer than the control group (p 0.05).Area under the recorded compound action potentials was calculated; İn the Lido and Dex group was found to be similer to the control group while only in Lido + Dex group was found to be lower than the control group (p 0.05).Two different transmission rate were calculated on the based of compound action potential (BAP). İHMD İHBAP values were calculated, the control group was similar with Dex group (p> 0.05), while Lido group and Lido + Dex group were found to be lower than the control group (p 0.05). Lido group was lower than the Dex group (p 0.05).