Steroide duyarlı nefrotik sendromlu çocuklarda steroid tedavisinin kemik mineral yoğunluğu, kemik parametreleri ve göz üzerine olan etkileri
The effects of steroid therapy on bone parameters, bone mineral density and ocular findings in patients steroid sensitive nephrotic syndrome
  1. Tez No: 325384
  2. Yazar: SERAP GENÇ YÜZÜAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Steroid Duyarlı Nefrotik Sendromlu Çocuklarda Steroid Tedavisinin Kemik Mineral Yoğunluğu, Kemik Parametreleri ve Göz Üzerine Olan EtkileriBu çalışmada nefrotik sendromda kortikosteroid tedavisinin kemik ve göz üzerine olan etkileri incelendi. Çalışmaya 61 nefrotik sendromlu (Minimal Lezyon Hastalığı) hasta alındı. Ek hastalığı olan iki hasta ve takiplerine başka merkezlerde devam eden üç hasta çalışma dışı bırakıldı. Hastaların yaş ortalaması 9.56±4.09, tanı yaşı 4,2±2,3 idi. Hastalar 3 grup halinde incelendi. Remisyonda olup son bir yıl içinde steroid almayanlar Grup 1, remisyonda olup son bir yıl içinde steroid alanlar Grup 2, aktif nefrotik dönemde (idrar protein/kreatinin değeri 2'nin üzerinde ve steroid almakta) olanlar Grup 3 olarak adlandırıldı. Hastalar Çocuk Nefroloji Derneği Nefrotik Sendrom Kılavuz Kitapçığı'na göre tedavi almışlardı. Hasta dosyalarından kreatinin, albumin, total kalsiyum, fosfor, magnezyum, alkalen fosfataz, paratiroid hormon, 25(OH)D3 vitamini, osteokalsin, kolesterol, trigliserit, idrarda protein, kalsiyum, kreatinin düzeyleri eş zamanlı bakıldıkları dönemdeki değerler kaydedildi. Hastaların DEXA ( Dual Enerji X-ray Absorptometri) kemik mineral dansitesi ve göz muayene bulguları kaydedildi. Hastaların almış oldukları toplam prednizolon dozları miligram (mg) cinsinden hesaplandı. Üç grubun kemik yoğunlukları ölçümü karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,306). Üç grup göz üzerine olan yan etkiler açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,715).Nefrotik sendromlu hastalarda aktif hastalık döneminde steroid tedavisine bağlı birtakım biyokimyasal değişiklikler olabilmekte ancak remisyon döneminde bu değişiklikler normale dönmektedir. Ayrıca pediatristler, küçük yaşta steroid kullanan hastalarda supkapsüler katarakt oluşum riski daha yüksek olduğundan dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Steroid Therapy on Bone Parameters, Bone Mineral Density and Ocular Findings in Patients Steroid Sensitive Nephrotic SyndromeIn this study we have examined the effects of corticosteroid therapy on bone metabolism and eyes in nephrotic syndrome. Sixty-one patients with nephrotic syndrome (Minimal change disease) were enrolled in the study. Two patients with comorbid disease and three patients who were following in other hospitals were not included in study. The patients mean age was 9.56±4.09. The patients mean diagnosis age was 4,2±2,3. The patients were divided into 3 groups; Group 1: Patients who were on remission and free of steroids within the last year, Group 2: Patients who were on remission but still receiving steroid therapy and Group 3: Patients with active nephrotic syndrome (urine protein/creatinine ratio over 2 and receiving steroid therapy). The patients received steroid treatment according to Pediatric Nephroloji Association?s Nephrotic Syndrome Guide Line. Serum creatinine, albumin, total calcium, phosphorus, magnesium, alkaline phosphatase, parathyroid hormone, 25(OH)D, osteocalcin, cholesterol, trigliserid, urine protein, calcium, creatinine levels taken from patient?s data?s which performed at the same time. Duel-energy X-ray absorptiometry (DEXA) Z scores and eyes examine notes recorded. The patients cumulative steroid doses calculated as a milligram (mg). Three groups compared with the bone mineral density. There is no statistical significance between patients (p=0,306). Three groups compared with side effects on eyes. There is no statistical significance between patients (p=0,715).Some biochemical differences due to steroid therapy can be occur active phase of nephrotic syndrome but it becomes normal levels at remission. Young patients have higher risk for steroid-related posterior subcapsular cataract for those reason paediatricians should be careful.