Naiv kronik hepatit C hastalarında serum tümör nekroz faktör-alfa, transforming growth faktör-beta, interlökin?10 ve ALT seviyeleri ile karaciğer histolojik aktivitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Naive chronic hepatitis C patients, serum tumor necrosis factor-alpha, transforming growth factor-beta, interleukin-10 and ALT levels evaluation of the relationship between the liver histological activity
- Tez No: 325401
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TÜRK ARIBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kronik HCV enfeksiyonu, hepatosellüler karsinom, ileri evre karaciğer yetmezliği, siroz ve ölüme neden olabilen ciddi bir enfeksiyondur. Hastalığın progresyonunda sitokinlerin rolü bilinmektedir. Sitokinler hücreler arası haberleşme sisteminin düzenlenmesi, doku onarımı gibi organizmaların bağışıklık yanıtı için sorumlu bir parçasıdır. Bu çalışmamızda tümor nekroz faktör alfa (TNF-alfa), transforming growth faktör-beta ( TGF-beta) ve interlökin (IL?10) 'un kronik C hepatitinde hastalığın histolojik aktivitesinin ve karaciğer hasarının belirlenmesinde non-invazif marker olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Aynı zamanda genotip 1 hasta grubunda hastalık süresi, serum HCV RNA düzeyi gibi faktörlere ilave olarak karaciğer hasarına katkısı olduğu bazı klinik araştırmalarda tespit edilmiş TNF-alfa, TGF-beta ve IL?10 gibi serum sitokinleri ile histolojik hasar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Anti-HCV pozitifliği olan 43 hasta (vaka grubu) ve Anti-HCV' si negatif olan 43 sağlıklı birey (kontrol grubu) alınmıştır. Vaka grubu 48 hafta süre ile izlenmiştir. Hastalara ait biyokimyasal, serolojik ve histolojik veriler değerlendirilmiştir. Tüm hastalara karaciğer biopsisi ve HCV Genotip tayini yapılmıştır. Kontrol grubuna ise karaciğer biopsisi yapılmadı. Hastaların başlangıç, 12. ve 48. haftalardaki TNF-alfa, TGF-beta, IL?10, HCV RNA ve ALT değerlerine bakıldı. Kontrol grubununda sadece baçlangıç TNF-alfa, TGF-beta ve IL?10 değerlerine bakılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmiştir.Bulgular: Serum sitokin değerleri vaka ve kontrol gruplarında karşılaştırıldı. Vaka grubundaki hastaların serum sitokin ve ALT değerleri, HAİ ve fibrozis skorları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic HCV is a serious infection that may cause liver disease, cirrhosis, hepatocellular carcinoma and death. The role of cytokines in the progression of the disease is well known. Cytokines are the part of the immune system those are responsible for regulation of intercellular communication and tissue repair. In this study, we aimed to clarify the effect of tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha), transforming growth factor-beta (TGF-beta) and interleukin (IL-10) for evaluating histological activity in chronic hepatitis C and the severity of liver damage as non-invasive markers. In additon, we aimed to evaluate the relationship between histologic damage and serum cytokines such as TNF-alpha, TGF-beta and IL-10 those had been identified in some clinical trials as a contributing parameter of liver damage in addition to duration of the disease and serum HCV-RNA levels in patients with genotype 1.Materials and Methods: In this study, we enrolled 43 patients of anti-HCV antibodies were positive (case group) and 43 healthy individuals of anti-HCV antibodies were negative (control group). Case group was followed up for 48 weeks. Biochemical, serological and histological parameters of the patients were analyzed. Liver biopsy and HCV genotype was perfomed for all patients. Liver biopsy was not performed for control group. TNF-alpha, TGF-beta, IL-10, HCV RNA and ALT levels of patients were measured in the first day, 12th and 48th weeks. In the control group, only the initial TNF-alpha, TGF-beta and IL-10 levels were evaluated. The obtained datas were evaluated.Results: Serum cytokine levels were compared in the case and control groups. In the case group, serum cytokines and ALT values were compared with HAI and fibrosis scores.