Bazı bor bileşiklerinin sırda ham olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of some boron compounds in raw glaze
- Tez No: 325429
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ülkemiz dünya bor rezervlerinin ~ % 72' sine sahiptir. Bu yüzden dolayı seramikte bor bileşiklerinin kullanımı sektörel bakımdan büyük bir avantaj sağlamaktadır. Fakat bor bileşikleri gerek suda çözünme gerekse akışkanlığı kötüleştirme gibi olumsuzluklardan dolayı ancak fritleştirilerek kullanılmak durumundadır. Fritleştirme işlemi suda çözünen bileşiklerin kullanımı açısından avantaj sağlarken, maliyetin artması bakımından dezavantaj sağlamaktadır.Bu çalışmada, bor bileşiklerinin fritleştirilmeden ham olarak sırda kullanılabilirliği araştırılarak maliyetin azaltılması hedeflenmiştir. Bu amaç kapsamında sır reçetesi belirlenmiş, borun neden olabileceği düşünülen akışkanlığın kötüleşmesi durumuna karşı reolojik özelliklerinin optimizasyonu sağlanmış, sinterleme sıcaklığının altında sıcaklıklarda kalsinasyon işlemi yapılarak fritleştirme işlemine alternatif yol aranmış, farklı sırlama yöntemleri kullanılarak hazırlanan numuneler laboratuvar ve endüstriyel ölçekli olarak pişirime tabi tutulmuş ve karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. Karakterizasyon sonuçları incelendiğinde bor bileşiklerinin ham olarak sırda kullanılmasının sır bünyesinde az da olsa gözeneklilik yarattığı fakat sırın sahip olması gereken diğer temel özelliklere karşı olumsuzluk oluşturmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country that possesses %72 of the world?s boron reserves. Due to this reason the use of boron compounds in ceramics industry provides a great advantage respects. However, in which a raw glaze is used, the solubility of many common borates has meant that they have been discounted in spite of their potential benefits. Boron compounds use in ceramic glazes after fritted with the other components since borate compounds are water soluble and cannot be used in a wet process without undesirable effects appearing. Although the fritting process provides many advantages to using frits in glazes, enamels, but the process is expensive.In this study, we investigated use of boron compounds in the raw glaze without fritted. For this aim, the glaze recipe determined, the rheological properties optimized since boron compounds has negative effect on the rheological behaviour of raw glaze. An alternative routes to fritting process the raw glaze mixture calcinated at temperatures below the sintering temperature of mixture. The samples prepared using various glazing techniques subjected to heat in order to firing at laboratory and industrial scales and characterized by standard tests. Characterization results are analysed, the use of boron compounds in the raw glaze a little porosity occurred on the section of the glaze but don't contribute any negative effects on the technical properties of glaze.