Bazı bor bileşiklerinin yüzeylerinin modifiye edilmesi ve seramik süspansiyon özelliklerinin araştırılması
Surface modification of some boron compounds and investigation of ceramic suspension properties
- Tez No: 495188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemiz dünya bor rezervlerinin ~ % 72' sine sahiptir. Bu yüzden dolayı seramikte bor bileşiklerinin kullanımı sektörel bakımdan büyük bir avantaj sağlamaktadır. Fakat bazı bor bileşiklerinin gerek suda çözünerek seramik süspansiyonun akışkanlığını kötüleştirmesi gerekse pişmiş sır tabakasındaki olumsuzluklardan dolayı ancak firitleştirilerek kullanımı söz konusudur. Ayrıca Borik asit ve Boraks gibi bor bileşiklerinin suda çözünme özelliği de göstermesi nedeniyle ham olarak kullanılmaları durumunda seramik süspansiyonunun reolojik davranışlarını olumsuz etkilemektedir. Bu da seramik süspansiyonunun seramik bünyeye homojen ve tamamen örtücü bir tabaka şeklinde uygulanabilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, bor bileşiklerinin ham halde seramik süspansiyonlarda kullanılabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda bor bileşiklerinin suda çözünmesini engellemek için yüzeylerinin fiziksel adsorbsiyonla hidrofob bir malzeme ile kaplanarak modifiye edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country has ~ 72% of world's boron reserves. Because of this, the use of boron compounds in ceramics provides a great advantage in terms of industry. On the other hand some boron compounds as well as deteriorating the fluidity of the ceramic suspension by dissolving in water and because of the negativities in the baked mace layer, only is used by fritting. In addition, wherefore boron compounds such as boric acid and borax show the feature of dissolving in water, rheological behaviors of glaze suspension are negatively affected if they are used raw. This makes it difficult to apply the glaze suspension as a homogeneous and completely covering layer to the ceramic body. In this study, it is aimed to investigate the availability of boron compounds in glaze suspensions in raw form. In this context, it is aimed to modify the surface of the boron compounds by physical adsorption with a hydrophobic material in order to prevent the boron compounds from dissolving in water.