Nadir toprak metal oksit katkılı Li3Y2(BO3)3 ve Na2Zr(BO3)2 bileşiklerinin kristal, yapısal ve optiksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the crystal, structural and optical properties of Li3Y2(BO3)3 and Na2Zr(BO3)2 compounds doped with rare earth metal oxides
- Tez No: 788497
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ZEYBEK, PROF. DR. HALİL GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyadaki bor rezervi içerisinde ülkemiz birinci sıradadır. Bu yüzden bor ve bileşikleri ile yapılan tüm bilimsel çalışmalar ülkemiz için stratejik önem taşımaktadır. Pek çok alanda kullanılan bor bileşiklerinin farklı özelliklerinin ortaya çıkarılması ve var olan özelliklerinin geliştirilmesi ona daha fazla değer ve önem kazandıracaktır. Bu anlamda yapılan her çalışma çok değerli ve çok önemlidir. Bu çalışmada Li3Y2(BO3)3 ve Na2Zr(BO3)2 bileşiklerinin kristal örgü yapısında katyonik pozisyonlarına, Zr ve Y elementlerinin stokiyometrik oranları azaltılarak yerlerine bazı nadir toprak metallerinin yerleşmesi hedeflenerek katıhal sentez yöntemi ile sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu malzemelerin öncelikle fotolüminesansları alınmış, bu fosforların emisyon performansı, bir enerji seviyesi diyagramları ile açıklanmıştır. Emisyon analizlerinin yanı sıra sentezlenen bileşiklerin yapısal özelliklerini anlamak için XRD, SEM ve FTIR çalışmaları da yapılmıştır. Bu sayede bilimde ve teknolojide kullanılması öngörülmüştür. Bu çalışmada bilimsel olarak çok büyük öneme sahip olan nadir toprak elementlerinin boratlı bileşiklere farklı oranlarda katkılanarak sentezlenmesi amaçlanmış bunun için katı hal kimyasal sentez yöntemi kullanılarak Li3Y2(BO3)3 ve Na2Zr(BO3)2 bileşikleri ilk kez nadir toprak elementleri ile değişik oranlarda dope edilmiş ve başarılı bir şekilde sentezlenmiştir. Nadir toprak metallerinin bileşik yapısına girdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country ranks first among the world's boron reserves. Therefore, all scientific studies with boron and its compounds are of strategic importance for our country. Uncovering the different properties of boron compounds used in many fields and improving their existing properties will add more value and importance to it. In this sense, every work done is very valuable and very important. In this study, it was aimed to synthesize Li3Y2(BO3)3 and Na2Zr(BO3)2 compounds in their cationic positions in the crystal lattice structure, by reducing the stoichiometric ratios of Zr and Y elements and replacing them with some rare earth metals by solid-state synthesis method. First of all, the photoluminescences of these materials were taken, and the emission performances of these phosphors were explained with an energy level diagram. In addition to emission analysis, XRD, SEM and FTIR studies were also carried out to understand the structure, crystal and structural details of the optical material studied. In this way, it is foreseen to be used in science and technology. In this study, it was aimed to synthesize rare earth elements, which are of great scientific importance, by doping to borate compounds at different rates, for this purpose, Li3Y2(BO3)3 and Na2Zr(BO3)2 compounds were doped with rare earth elements at different rates for the first time by using solid state chemical synthesis method and successfully synthesized. It has been determined that rare earth metals enter into the compound structure. The crystal, structural and optical properties of the obtained compounds were investigated by FTIR, XRD, SEM and photoluminescence.