Kırka tinkal bor atıklarından gözenekli agrega üretimi ve uygulamaları
Production of prous light weight agregate from kirka boron waste and aplications
  1. Tez No: 325437
  2. Yazar: GÜLŞAH SARIAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Kırka Tinkal bor atıklarının endüstriyel alanda değerlendirilmesi ve bu atıklardan farklı çaplarda hafif agrega üreterek hafif beton üretiminde kullanılması amaçlanmıştır. Çalışmada ilk olarak; Eskişehir Kırka Tinkal konsantratör bor atığı çeşitleri olan Pestil ve Dekanter atıklarına kurutma, kırma, öğütme ve eleme işlemleri uygulanmıştır. Kimyasal analizi bilinen hammaddelere, minerolojik özelliklerinin incelenmesi ve hedeflenen hafif agrega üretimini gerçekleştirebilmek amacıyla, XRD (X-ray difraksiyon) analizi yapılmıştır. Granül haline getirilen agregalara uygun sıcaklık rejiminin bulunması amacıyla DSC-TG analizleri uygulanmıştır. Agregalar döner fırında 750°C sıcaklıkta 15 dak. süre ile sinterlenmiştir. Üretilen agregalara XRD, SEM ve yoğunluk analizleri yapılmışdır. Hafif beton üretimi için gereken beton hesaplamaları gerçekleştirilmiştir. Üretilen hafif agregalı beton numuneleri 28 gün boyunca kürlenmiş ve sonrasında 7 ve 28 günlük, 3 nokta eğme ve basma dayanım testleri uygulanmışdır. Hafif beton numunelerine ayrıca su emme ve yoğunluk deneyleri yapılmıştır. Sonuçta, atıklardan hafif ağrega üretiminin mümkün olduğu ve bu ağregaların hafif beton üretiminde kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In tis study, evaluation of Kırka tincal boron wastes in different industrial areas by producing aggregates in different sizes and using them in production of concrete. Eskişehir Kırka DBW and SBW boron wastes dried crushed grounded and sieved. XRD analyses performed to ground wastes which?s chemical composition known before and by these information appropriate recipt content designed. Granuled aggregates performed to DSC-TG analyse to determine suitable heating condition. Agregates fired at 750°C for 15 min. XRD, SEM analyses and density experiments applied to sintered aggregates. Appropriate concrete design calculations done for producing leight weight concrete. Concretes cured for 28 days. 7 and 28 day 3 point bending and compression strength of concrete determined. Water absorbtion and density measuremen tests performed to hardened LW concretes. As result of study the boron wastes are suitable for producing light-weight aggregates and these aggragates are compatible for leight-weight concrete production