Elektron- argon atomu çarpışması sonucunda 15 derece saçılma açısında iyonlaşma tesir kesitlerinin ölçülmesi
Ionization cross section measuremets for argon at 15 degrees scattering angle
  1. Tez No: 325438
  2. Yazar: RESUL AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada yapılan test ölçümlerde, filament türünün ölçümlere etkisinin araştırılması amaçlanarak önce dolaylı ısıtmalı daha sonra da doğrudan ısıtmalı filament kullanılmıştır. Test ölçümlerinde elastik ve inelastik enerji kayıp spektrumları incelenmiş hem analizörün çözünürlüğü belirlenmiş hem de üçlü diferansiyel tesir kesiti ölçümleri yapılırken voltajdaki mevcut kayma göz önünde bulundurulmuştur. Daha sonra Argon atomunun elektron etkisi ile iyonlaşmasının düzlemsel asimetrik geometride üçlü diferansiyel tesir kesiti ölçümleri yapılmıştır. 200 eV gelen elektron enerjisi ile 15 eV ve 25 eV koparılan elektron enerjilerinde ve 150 saçılma açısında ölçümler gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada (e,2e) tekniği kullanılarak Argonun iyonlaşması sonucu gelen elektron ile hedef etkileşmeleri incelenmiştir. Alınan ölçümler literatürde yer alan deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda yeni bir kinematikte alınan ilk deneysel veriler de bu tez de sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In the measurements of this work, the hairpin type of filament is used instead of directly heated filament to determine the efficiency of filament in the measurements. In the test measurements, elastic, inelastic and energy loss spectra of Ar are investigated. Furthermore, the resolution of analyzers and the shift of voltages are determined before the measurements of triple differential cross sections (TDCS). Later, electron-impact ionization cross sections (TDCS) of Argon atom are studied in coplanar asymmetric geometry. The measurements are carried out at 200 eV incident electron energy, for 15 eV and 25 eV ejected electron energy at 150 scattering angle. (e,2e) technique is used to investigate the interactions between electrons and target after ionization event for Argon atom. The measurements are compared with the results in the literature. In the mean time, this study presents the first experimental data for the determined kinematics.