Hibrit rüzgâr ? güneş güç üretim ünitesinin kurulumu ve enerjinin verimli kullanılması için genel aydınlatma sisteminin PIC 16F877 kontrolör ile denetimi
Installation of wind-photovoltaic power generation system and control of general illumination system with PIC 16F877 controller for efficient use of energy
- Tez No: 325444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ili iklim şartlarında güneş ve rüzgâr enerjisinden oluşan güç üretim sistemi ile iki adet laboratuarın aydınlatması için gerekli olan 1072 Watt'lık elektrik enerjisinin karşılanması amaçlanmış. Aynı zamanda laboratuar aydınlatmasına harcanan elektrik enerjisinde tasarruf sağlamak amacıyla PIC 16F877 ile yapılan yük kontrol sistemi uygulanmıştır. Güneş ve rüzgar enerjisinden oluşan güç üretim sistemi için; 190W 24V'luk 3 adet mono kristal güneş paneli ve rüzgarın yönüne göre 360o dönebilen 600W'lık 3 fazlı sabit mıknatıslı senkron generatörlü (PMSG) rüzgar güç üretim sisteminden oluşan 1170 W'lık hibrit bir güç üretim sistemi kurulmuştur. PIC 16F877 ile yapılan yük kontrol sistemi için ise; Armatür gruplarına ayrı ayrı elektrik hattı çekilmiş ve dışarıdan gelen aydınlık şiddetine göre armatür gruplarını devreye alacak olan yük kontrol devresinin tasarımı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen güç üretim verilerinin aylık toplamları tablolar ve grafiklerle ayrı ayrı düzenlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda hibrit güç sisteminin ürettiği aylık toplam elektrik enerji ile her iki durum için tüketicilerin kullandığı aylık toplam elektrik enerjisi verilere göre mukayesesi yapıldığında batarya destekli hibrit güç üretim sisteminin üretim gücü, tüketim gücünün üzerinde olduğu görülmüş. Ayrıca yük kontrol sisteminin uygulandığı durumda ise bir yıllık süreçte %20,6 oranında bir tasarruf sağlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, an isolated wind-photovoltaic hybrid power system with battery storage will be presented that can supply electricity to two laboratories with a capacity of 1072 W peak electrical power depending on the need at the laboratory illuminating where used. At the same time, for purpose of ensuring saving in electric power consumed at laboratory illumination, the load control system made with PIC 16F877 was applied. For the power generation system consists of solar and wind energy: A 1170W hybrid power generation system consists of a 190W 24V? 3 pieces mono crystal solar panel and 600W 3-phase permanent magnet synchronized generator (PMSG) wind power generation system, rotating 360o according to direction of wind, was installed. For the load control system made with PIC 16F877; an electric line was wired separately to armature groups and a design of the load control circuit to engage the armature groups according to power of light coming from outside was realized. Monthly totals of obtained data were arranged separately in tables and graphics. As a result of the analysis made, when the total monthly electric power generated by the hybrid power system and monthly total electric power used by consumers for both situations were compared depending on the data, it was determined that the generation power of the battery supported hybrid power generation system was above its consumption power. Besides, when the load control system was applied, it was determined that a saving in rate of 20.6% was obtained in a one-year period.