Bir laboratuar aydınlatma sistemi için batarya desteklemeli rüzgar-güneş hibrit güç üretim sisteminin simülasyonu ve bulanık mantık kontrolör ile enerji akış kontrolü
Simulation and power flow control with fuzzy logic controller on wind-solar hybrid power generation system with battery storage for a laboratory lighting system
  1. Tez No: 325439
  2. Yazar: EMRAH OGUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar Üniversitesi Elektrik Eğitimi Bölümünde iki laboratuarda bulunan küçük güçlü alıcıların beslemesi için gerekli olan elektrik enerjisinin karşılanması hibrit rüzgar-güneş enerji üretim sistemi ile yapılmıştır. Bunun için 600 W'lık 3 fazlı sabit mıknatıslı senkron jeneratörlü (PMSG) rüzgar güç üretim sistemi (RGÜS) ile 190 W'lık 3 adet monokristal güneş panelinden oluşan güneş güç üretim sistemi (GGÜS) birleştirilerek 1170 W'lık rüzgar-güneş hibrit güç üretim sistemi kurulmuştur. Aynı zamanda tüketim fazlası olan elektrik enerjinin depolanması veya üretimin olmadığı zamanlarda enerjinin sürekliliğini yenilenebilir enerji sistemi üzerinden sağlayabilmek için 100 Ah, 12V'luk 6 adet jel deep cycle akü gurubu rüzgar-güneş hibrit güç üretim sistemine (RGGÜS) tesis edilmiştir. Daha sonra kurulumu yapılan hibrit güç üretim sistemini oluşturan sistem elemanlarının blok diyagramları Matlab/Simulink içinde bulunan SimPowerSystems kullanılarak batarya desteklemeli rüzgar-güneş hibrit güç üretim sisteminin simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra anahtarlamalı kontrolör ve bulanık mantık kontrolör tasarlanarak enerji akış kontrolü yapılmıştır. Simülasyon sonuçlarından elde edilen eğrilere bakıldığında kurulan hibrit güç üretim sisteminin dinamik davranışına paralel olarak elektriksel ve mekaniksel büyüklüklerde çok büyük bir farklılığın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric energy required for feeding of small power receivers at two laboratories of Afyonkarahisar University Electric Education Department was met by hybrid wind-solar power generation system. For this purpose, 600 W 3-phase permanent magnet synchronous generator (PMSG) wind power generation system (WPGS) and solar power generation system(SPGS) consists of 190W 3 pieces mono crystal solar panel were combined to build a 1170W wind-solar hybrid power generation system. Besides, to store the consumption surplus electric energy or in case of lack of generation, to ensure energy continuity vie renewable power system, 100 Ah 12V 6 pieces gel jeep cycle accumulator groups were installed on the wind-solar hybrid power generation system (WSPGS). Then, the block diagrams of the system elements forming the hybrid power generation system and SimPowerSystems in the Matlab/Simulink were used to realize the simulation of the wind-solar hybrid power generation system with battery support. Then efficiency of power flow control has done by using control methods of switch and fuzzy logic.When the curves obtained from the simulation results were examined, it was determined that the electrical and mechanical magnitudes in parallel to the dynamic behavior of the installed hybrid power generation system were not so different.