Yeni bir non-newtonyen akışkan modelinin kaymalı yatak içerisindeki akışının araştırılması
Investigation of flow in slider bearing for a new non-newtonian fluid model
- Tez No: 325445
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YÜRÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Newtonyen olmayan akışkanla yağlanmış bir kaymalı yatak problemi ele alınmıştır. Akışkan Williamson akışkan modelidir. Değişkenlerin mertebelendirilmesine göre denklemlerde yalnızca viskoz ve non-Newtonyen terimler kalmış, atalet terimleri ihmal edilmiştir. Newtonyen olmayan etkiler viskoz etkilere göre daha küçük olduğu kabul edilerek analitik çözümler yapılmıştır. Analitik çözümler için perturbasyon metodu kullanılmıştır. Perturbasyon açılımının en basiti olan ?yaya? açılımı kullanılmıştır. İlk olarak hız dağılımı sonrada basınç dağılımı hesaplanmıştır. Yalnızca lineer yatak profili kullanılmış ve lineer yatak profli için analitik çözümler yapılmıştır. Analitik çözümler boyutsuz formda elde edilmiştir. Basınç ve hız grafikleri farklı newtonyen olmayan karakterlere göre çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a slider bearing lubricated with a non-Newtonian fluid is considered. The fluid is William sonfluid model. Under the assumpsions of the order of magnitudes of the variables, it is seen that only viscous and non-Newtonian terms have significant contributions, whereas inertia terms are negligible. Choosing non-Newtonian effects to be smaller than the viscous effects, analytical solutions are constructed. Perturbation methods are employed in search of approximate solutions. The simplest perturbastion expansions, namely the pedestrain expansions. First, the velocity distribution is then claculated pressure distribution. Only linear silder bearing profile was used and analytical solution was obtained for this profile. Analytical solutions were obtained from dimensionless form. The variation of velocity and pressure distribution with the non-Newtonian behaviour are plotted.