İstatistik bölümü mezunlarının istihdamında etkili faktörlerin lojistik regresyon analizi ile incelenmesi
Investigation of affecting factors in employment of statistic department graduates with logistic regression analysis
- Tez No: 325443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de İstatistik Bölümü mezunlarının istihdamında olası etkili faktörlerin etkisi incelenmiştir. İstatistik Bölümü mezunlarının istihdamında bilgisayar bilgisi, yabancı dil bilgisi, mezuniyet başarı durumu, medeni durumu, cinsiyet, kendine güven, gelecek umut ve sosyal iletişim beceri durumları faktörlerin etkisi incelenmiştir. İstatistik Bölümü mezunlarından oluşan bir örneklem üzerinde istihdam durumu ile ilgili olarak hazırlanan anket formu ile ölçüm yapılmıştır. Bu çalışmada t testi, Ki-Kare testi, faktör analizi ve ikili lojistik regresyon tekniği kullanılmıştır. Mezunların, lisans başarı notu, yabancı dil bilgisi ve bilgisayar bilgisinin kamu sektöründe istihdamda, buna karşılık kendine güven ve sosyal iletişim becerisinin özel sektörde istihdamda etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the impacts of effective possible factors are examined in employment of graduates of Statistics Departments in Turkey. In employment of graduates of Statistics Departments factors such as computer knowledge, foreign language skills, success status of graduation, marital status, sex, self-confidence, hope for future and communication skills, etc. are analyzed. On a sample group including graduates of Statistics Departments a measurement is designed with a questionnaire related with the employment status of graduates. In this study, independent samples t-test, chi-square test, factor analysis and binary logistic regression technique are used. It is concluded that factors point average, foreign language skills and computer knowledge are effective in the public sector employment, whereas self-confidence and social communication skills are effective factors in private sector employment.