Yan dalda keton içeren yeni stiren türevlerinin sentezi ve polimerizasyonu
Syntesis and polymerization of novel styrene derivatives having pendant ketone
- Tez No: 325449
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 4-hidroksiaseteofenon bileşiği potasyum karbonat varlığında asetonitril çözücüsünde ve 70 oC'de 4 vinil benzil klorür ile etkileştirilerek 1-{4-[(4-ethenylbenzyl)oxy]phenyl}ethanone (EBOPE) monomeri sentezlendi. Daha sonra EBOPE monomerinin oksim ve sülfonilhidrazon türevleri sentezlendi. Bu monomerler AIBN başlatıcısıyla 1,4-dioksan çözücüsü içinde 65oC'de radikalik çözelti polimerizasyonu ile polimerleştirildi.. Monomer ve homopolimerin yapıları IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Poli(EBOPE) ile oksim ve sülfonil hidrazon türevlerinin polimerlerinin termal davranışları termogravimetrik analiz (TGA) yöntemi, yumuşama sıcaklıkları ise diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-hydroxyasetophenon compound was reacted with 4-vynil benzil cloride at 70 oC in the asetonytrile solution with presence of potasium carbonade, and 1-4{4-[[4-ethenylbenzyl)oxy]phenyl} ethanone (EBOPE) monomer was synthesized. Afterwards, The oxime and sulfhonic hydrazone derivatives of EBOPEwas synthesized. These monomers polymerized in 1,4-dioksane solution at 65 oC with initiation of AIBN via radicalic solution polymerizationThe monomers and its hopolymers were characterized by using IR, 1H-NMR and 13C-NMR techniques. Thermal behaviors of polymers were evaluated by using thermogravimetric Analysis (TGA) method. Tg value of the polymers were obtained with DSC.