İran ve Türkiye'deki tarihi çarşıların doğal aydınlatma açısından irdelenmesi
Examining of daylighting in traditional covered bazaar in Iran and Turkey
- Tez No: 325462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında tarihi çarşılar ve bu tür çarşıların doğal aydınlatma ilkeleri araştırılmıştır. Bu amaçla, İran ve Türkiye çarşılarının zaman sürecinde kentte yerleşimi, sınıflandırmaları, doğal aydınlatma yöntemleri, alış-veriş faaliyetlerini yürütebilmeleri için gerekli aydınlık düzeyleri gibi bileşenler araştırılmıştır. Örnek olarak İran'da Tebriz ve Türkiye'de Bursa kentlerinin tarihi çarşıları arasında olan benzerlikleri ele alınarak doğal aydınlatma ölçümleri iki aşamada, orta hol ve dükkanlarda, yapılmıştır. Elde edilmiş olan değerler IESNA değerleri referans alarak incelenmiş ve bu değerlerin günışığı faktör değeri ve aydınlatma düzgünlüğü karşılaştırılıp sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the principles of illuminative design of traditional covered bazaars have been researched. For accessing this aim, location of bazaar and its classification in Iran and Turkey?s cities and their natural lighting methods and required illumination levels for shopping purpose have been researched. As a case study, daylight measurements of two similar traditional covered bazaars in Tabriz, located in Iran and Bursa, located in Turkey are compared. These comparisons consist of daylight measurements of corridors and stores. IESNA values as a reference are used in analyzing of these measured values. At the end of this research daylight factor and lighting homogeneity are compared and results have been taken to account.