Kaolin üzerine sulu ortamlardan metil violet 6B boyasının adsorpsiyon şartlarının incelenmesi
Investigation of adsorption characteristics of methyl violet 6B on kaolin
  1. Tez No: 325470
  2. Yazar: İDRİS SARGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, kaolin üzerine metil violetin sulu ortamlardan adsorpsiyon şartları araştırılmıştır. Adsorpsiyona; adsorban dozu, pH, iyon şiddeti, adsorpsiyon süresi, sıcaklık, başlangıç boyarmadde konsantrasyonu gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. Elde edilen deneysel verilerden kinetik ve termodinamik parametreler hesaplanmıştır. İyonik şiddet arttıkça adsorpsiyon kapasitesinin azaldığı gözlemlenmiştir. Boya çözeltisinin başlangıç pH'ısının boyanın doğal pH'ına yakın değerlerde kapasite üzerinde belirleyici etkisi olmadığı ve adsorpsiyon çalışmalarının boyanın doğal pH'ında yapılabileceği gözlemlenmiştir. Adsorpsiyonun Langmuir izotermine ve 2. dereceden kinetik modele uygunluk gösterdiği belirlenmiştir. Ancak parçacık içi difüzyonun da adsorpsiyonda etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Termodinamik hesaplamalar sonucunda adsorpsiyon entalpi değeri ? 6,78 kJ/mol olarak bulunmuş ve adsorpsiyonun fiziksel adsorpsiyon karakterinde olduğu belirlenmiştir. Diğer termodinamik parametreler de (entropi ve Gibbs serbest enerji) hesaplanmıştır. Serbest enerjinin negatif değerleri adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleşebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption and adsorption kinetics of methyl violet dye from aqueous solutions onto kaolinite has been investigated. The effects of adsorbent dosage, pH, ionic strength, contact time, temperature and initial dye concentration have been studied. Kinetic and thermodynamic parameters were determined using experimental data. Adsorption capacity decreased with increasing ionic strength. Changes in initial pH of the dye solution in a range close to the dye?s natural pH values affected adsorption capacity slightly, indicating that adsorption studies could be carried out at dye?s natural pH. Adsorption process followed the Langmuir type adsorption isotherms and pseudo-second order type adsorption kinetics. However, intraparticle diffusion process was found to have effects in adsorption processes. Thermodynamic parameters were calculated from the experimental data and enthalphy of the adsorption was found to be ? 6,78 kJ/mol, indicating physisorption nature of the adsorption. Other thermodynamic parameters, entropy and Gibbs free energy were also calculated. Negative values of Gibbs free energy indicated that adsorption process for methyl violet on kaolinite is spontaneous.