Toplam dinlenme nabzının sirkadien ritminin araştırılması
Investigation the cirgadian rhythm of recovery pulse sum
  1. Tez No: 32550
  2. Yazar: HAKKI GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
88 VI. ÖZET Çalışmamızda, bedensel performans kapasitesinin bir göstergesi olan toplam dinlenme nabzının sirkadien bir ritm gösterip göstermediği, bisiklet ergometresinde submaksimal yüklemede araştırılmıştır. Buna ek olarak, aynı submaksimal yükleme koşullarında istirahat ve yükleme so nu nabız değerlerim, istirahatte sistolik ve diastolik kan basıncı ile yükle me sonu, yükleme sonu 5. dakika sistolik ve diastolik kan basıncım, ayrı ca istirahat ve yükleme sonu vücut temperatür değerlerini ölçtük. Çalış mamız 2'si güreş, l'i futbol, 1 'i de atletizm branşlarında 8-10 yıllık lisans lı sporcu olan, Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencisi gö nüllü 4 erkek denek üzerinde, tekrarlı ölçümlerle, toplam 16 gün 24 saat çalışılarak yapılmıştır. Ölçümler, her gün sabah saat 09.00'dan başlamak üzere 3'er saat arayla ertesi gün sabah saat 09.00'a kadar 9 defa yapılmıştır. Toplam dinlenme nabzında sabah saat 09.00'larda en yüksek, öğlen saat 12.00'de en düşük olmak üzere sirkadien bir osilasyon görülmesine rağmen, ölçüm saatleri arasındaki bu farklılık, istatistiksel olarak anlamlı bulunmamış tır. Ancak toplam dinlenme nabzına göre aynı şiddet ve süredeki bir be densel yükleme sonrasında toparlanmanın, dolayısıyla, en az yorgunlu ğun oluşacağı anların, ölçüm saatlerimizden saat 12.00 ve 18.00'e tekabül ettiği görülmüştür ve bu saatlerin yemek öncesi olması anlamlıdır. Egzersiz öncesi ve sonrası nabız frekans ve vücut temperatür de ğerlerinde birbiriyle paralel seyreden, gündüz günlük ortalamadan yük sek, geceleyin günlük ortalamadan düşük olmak üzere sirkadien bir ritm gözlenmiştir. Egzersiz sonu ve egzersiz sonu 5. dakika sistolik kan basıncı da, nabız ve vücut temperatür parametrelerinde gözlenen tipte bir sirka dien ritm gösterirken, istirahatteki sistolik kan basıncının sirkadien rit mi ise bunlarla kısmen uyum halindedir. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular aynı değişkenlerde yapılan diğer araştırma sonuçlan ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
89 VII. SUMMARY INVESTIGATING THE CIRCADİAN RHYTHM OF RECOVERY PULSE SUM In our study, whether recovery pulse sum an indicator of physical performance capacity has shown a rhythm or not at bicycle ergometer at submaksimal loading has been investigated. In addition to this, we mea sured pulse rates at rest and after exercising, systolic and diastolic blood pressure values at rest, after exercising and in the fifth minute following exercising, and the body temperature at rest and following exercising. Our study was completed in 16 days, exercising 24 hours a day, doing re- pitetive measurements on 8 or 10-year licenced 4 volunteer male stu dents, at C.Ü. two of whom are wrestlers, one footballer, and one athlete. Measurements were made nine times everyday beginning at 09.00 a.m. at 3-hour intervals until 09.00 a.m. the following day. Although a cir- cadian osilasyon was observed on the condition of recovery pulse sum was the higest at 09.00 a.m. everyday and the lowest at noon, the difference between the measurement hours, statistically, was not found signifiying. But, according to Recovery Pulse Sum, relaxing, the period when the least tiredness occurs, following the physical loading at the same intensity and period refered to 12.00 a.m. and 06.00 p.m which were two of our measu rement hours and it is significant that these are pre-eating times. A circadian rhythm was established on the condition of pulse rate and body temperature showed parallelism after and before exercising, in daytime over the daily average and at night below the daily average. Fol lowing exercising and in the fifth minute after exercising while the systo lic blood pressure showed a circadian rhythm as it had already been es tablished in pulse rate and body temperature, the systolic blood pressure, at rest, partially showed the same condition with the situations mentio ned above. ) Findings obtained in our study were discussed in the light of other studies made on the same variations.