Kitle sporunun teşviki açısından spor tesisi politikası- Uşak il örneği-
  1. Tez No: 32551
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI HARMANDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ÜÇIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma; 1993 50lı şubat ayında başlamak üzere 350 denekte rastgele örnekleme yöntemiyle anket uygulanarak gerçekleştirildi. De neklerin 186'sı (% 53.1) erkek, 164'ü {% 46.9) bayandır. Çalışmada ortaya çıkan veriler, kurulan hipotezler doğrultusunda test edilerek bireylerin spora bakışları ve spor tesisi ihtiyaçları arasında ilişkiler aranmıştır. Yöre halkı tarafından ilgi duyulan spor branşları; % 45.3 ile fut bol, % 15.2 ile basketbol, % 10.0 ile voleybol olarak çıkmıştır. îlde sporu teşvik ve tanıtım açısından okullar, spor teşkilatı, bele diyeler ve spor kulüpleri bazında planlı ve bilinçli bir spor politikasının bulunmadığı bunun da halkın spor yapma alışkanlığının sadece belirli branşlarda odaklanmasına sebep olduğu ortaya çıkmıştır, ayrıca ildeki spor tesislerinin sayıca yetersizliği yarımda mevcut spor tesislerinin ve rimli kullanılamadığı, bunun sebepleri arasında bakım ve onarımın ge rekli şekilde yapılamadığı ve halkın ihtiyaçlarına uygun spor programla rının bulunmadığı da tesbit edilmiştir. Neticede yöre insanlarının spor konusundaki ihtiyaçları belirlen miş ve buna uygun spor tesisi ve politikalarının uygulanması hususun da hem anket, hem gözlem hem de mülakatlardan elde edilen görüşlere göre öneriler belirlenmiştir. Uşak ilindeki insanlar spor yapma yerine, spora seyirci durumun dadır, îl halkım bu durumdan kurtarmak için; spor yapma alışkanlığı nın küçük yaşlarda kazandırılması, düşük maliyetli spor salonlarının yapılması, mevcut futbol sahalarının daha sağlıklı hale getirilmesi, atle tizm ve atlı cirit sporunun teşvik edilmesi, nitelikli çalıştırıcı ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out by holding an inqviry into 350 in dividuals through random method starting from February 1993. 186 (53.1 %) of the individuals were males, 164 (46.9 %) were females. in the study, the relations between the sports facility needs and views of individuals to sports has been searched by testing the given in the direction of the hypothesises which were built up before in the study. The sports branches which the local public is interested in has come out as follows; 45.3 % football, 15.2 % basketball, 10.0 % voleyball. There has come out that; from the point of introducing and incite ment, schools, sports foundation, municipalities and sports clubs don't have a planned and comprehensive sports policy; this cavsed public's habit of doing sports to focus on definite branches of sports, also we've confirmed that sports facilities are insufficient; besides present sport fa cilities are not used profitable, among the reasons of this there came that the upkeep and repair are not done as the way that it must be and that there are no sports, programmes that fits the public needs. As a result local public's needs about sports and the offers accor ding to the general inguiry, to the observations and to the views which we've got from the interviews about the sports facilities and adaptation of sport policies are defined. Public of Uşak City is spectator for sports instead of doing sports. To pull the city public out of this attitude it's necessary to make people to gain the habit of doing sports at early ages, to build low cost priced sports facilities, to get present football arenas to a healtier sitvation, to incite atletism and cirit sport on horse, to remove the qualified trainer need.