Star shaped reactive polymeric nanocarriers
Yıldız şekilli reaktif polimerik nanotaşıyıcılar
  1. Tez No: 325501
  2. Yazar: HATİCE BETÜL DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Isılduyarlı ilaç taşıyıcı sistemler, konvensiyonel ilaç taşıyıcı sistemlerle ilgili problemlere sundukları çözümlerden dolayı son yıllarda oldukça ilgi çekmektedir. İlaç taşıyıcı sistemler olarak kullanılan polimerik yapılar arasından yıldız şekilli olanlar lineer analoglarına göre birtakım üstün özelliklere sahip oldukları için daha iyi bir tercih olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla, içeriğindeki molekülleri sıcaklık değişimine bağlı olarak salabilen yıldız şekilli reaktif bir polimerik nanotaşıyıcı, ilaç taşınması amacıyla kullanılmak üzere ilgi çekici bir aday olabilir. Bu çalışmada, furan grupları içeren 4 kollu ve 6 kollu yıldız şekilli reaktif polimerler atom transfer radikal polimerleşmesi yöntemi ile sentezlendi. Elde edilen polimerlerin furan grupları etilmaleimid ve fluorasan bir boya olan BODIPY-maleimid model madde olarak kullanılarak Diels-Alder tepkimesi ile fonksiyonelleştirildi. Diels-Alder tepkimesinin ısılduyarlı niteliği onu fonksiyonelliştirmede kullanılmak üzere iyi bir tercih yapmaktadır çünkü moleküllerin salınımı endo ürünün retro Diels-Alder tepkimesi ile fizyolojik sıcaklıkta mümkündür
Özet (Çeviri)
Thermoresponsive drug delivery has gained much attention in recent years, due to solutions it offers to problems related to conventional drug delivery. Among polymeric architectures used in drug delivery, star shaped ones have some superior properties which make them a better choice as a drug delivery system when compared to their linear analogues. So, a star shaped reactive polymeric nanocarrier which releases its content in response to change in temperature can be an attractive candidate for drug delivery purposes. In this study, 4-arm and 6-arm star shaped reactive polymers which contain pendant furan groups at their side chains are synthesized by atom transfer radical polymerization (ATRP). These furan groups are then functionalized by ethylmaleimide and a fluorescent dye BODIPY-maleimide as a model compound via Diels-Alder reaction. The thermoreversible nature of Diels-Alder reaction makes it a suitable choice for functionalization, since the release of the molecules is possible by retro Diels-Alder reaction of the endo product at physiological temperature.