Free radical initiated grafting of vinyl silane to saturated triglycerides
Vinilsilanın serbest radikal başlatıcısıyla doymuş trigliseride aşılanması
  1. Tez No: 325502
  2. Yazar: ORUÇ NURİ KÖKLÜKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. SELİM H. KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, viniltrimetoksisilan serbest radikal başlatıcı ile hidrojene palm stearine aşılanmıştır. Dikümilperoksit reaksiyon başlatıcısı olarak kullanılmıştır. Silanlanmış hidrojene palm stearin 1H NMR ve Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) kullanılarak karakterize edilmiştir. Silanlanmış hidrojene palm stearin su buharı ile kür etme yöntemi kullanılarak silanol gruplarından polimerleştirilmiştir. Sentezlenmiş homopolimer FTIR kullanılarak karakterize edilmiştir. Nemle kür etme yöntemiyle oluşan çapraz bağların silanlanmış hidrojene palm stearinin sırasıyla mekanik, ısıl ve şişme özelliklerine olan etkisi yüzey sertliği, Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) analizi, şişme testi ile incelenmiştir. Şişme testi ve yüzey sertliği testlerine göre, silanlanmış hidrojene palm stearin çapraz bağlanmış kısımlarında heterojen bir morfoloji göstermektedir. Silanlanmış hidrojene palm stearin kaplı cam yüzeyde suyun camdaki kontak açısı ölçülmüş ve maksimum değer olan 107° olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study silanized hydrogenated palm stearin was synthesized by reacting hydrogenated palm stearin with vinyltrimethoxysilane via free radical reaction. Dicumylperoxide was used as initiator. The characterization of silanized-HPS was done by 1H NMR and FT-IR spectroscopy. Homopolymer of silanized-HPS was synthesized by moisture curing. The silanized-HPS homopolymer was characterized by IR spectroscopy. The effect of the crosslink density upon moisture cure on the mechanical properties, thermal properties and swelling of silanized-HPS polymer was analyzed by surface hardness test, DSC (Differential Scanning Calorimetry), swelling test respectively. According to swelling test and surface hardness tests, silanized-HPS shows heterogeneous distribution of crosslinks in crosslinked areas. Hydrophobicity of silanized-HPS coated glass surface was studied by water contact angle measurements and the contact angles reach their maximum value of 107°.