Modification of biopolyelectrolytes for bioadhesive applications
Biyoyapıştırıcı uygulamaları için biyopolielektrolitlerin modifikasyonu
- Tez No: 325500
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BAŞAK KAYITMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Midyelerin salgılamış olduğu yapışkan proteinleri taklit eden biyoyapıştırıcıların geliştirilmesi üzerine yapılan biyomimetik araştırmalar son yıllar da çok popüler bir hale gelmiştir. Bu yapışkan proteinlerin en önemli özelliği ıslak veya kuru ortamda hemen her türlü malzemeye rahatlıkla yapışabilmeleridir. Bunun da ötesinde, bu proteinler yapışkanlık özelliklerini, birçok yapışkanın aksine, sulu ortam içerisinde de uzun zaman muhafaza edebilmektedir. 3,4-dihidroksi-L-fenilalanin (L-DOPA) bu proteinlerin yapısında bulunan bir aminoasittir. L-DOPA yapışma arayüzeyinde en yoğun oranda bulunan maddedir ve sahip olduğu katekol fonksiyonel grubunun midye yapışmasında anahtar rol oynadığı düşünülmektedir. Midye yapışkan proteinlerinin özelliklerini taklit etmek amacıyla polimerlerin katekol ile fonksiyonellenmesi üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. Fakat bizim yöntemimizin avantajı, polimerlerin katekol içeren moleküllerle hidrolize karşı daha dayanıklı amid bağı oluşturularak modifiye edilmesidir.Bu çalışmada, hyalüronik asit ve kitosanın modifikasyonu, sırasıyla, katekol grubuna sahip L-DOPA ve 3,4-dihidroksihidrosinamik asit (DOHA) ile karbodimid kimyası kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Modifikasyon 1H-NMR analizi, UV spektrometri ve periyodat jelleşmesi yöntemleri ile teyit edilmiştir. Polimerlerin modifikasyon oranları (% mol olarak) UV-Görünür spektroskopisi yöntemiyle hesaplanmıştır. Ayrıca, potansiyometrik titrasyon ile modifkasyonun polimerlerin denge sabitine (pKa) olan etkisi incelenmiştir. Modifiye edilen polimerlerin modifiye edilmemişlerden yüksek pKa değerine sahip olması da modifikasyonu teyit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Biomimetic research on the development of bioadhesives mimicing the adhesive proteins secreted by blue mussels have become very popular in the recent years. The most important feature of the adhesive proteins is that they can stick to any type of surfaces in dry or wet environment. Furthermore, these proteins can preserve their bulk adhesive properties over time in the presence of water in which most adhesives fail to manage. 3,4-dihydroxy-L-phenylalanine (L-DOPA) is an aminoacid found in the adhesive proteins of marine mussels. L-DOPA is the most abundant molecule at the interface of adhesion and the catechol group of DOPA is believed to be the key funtional group in mussel attachment. There have been numerous studies on catechol functionalization of polymers to mimic the adhesive feature of mussel adhesive proteins. However, the advantage of our method is that the polymers were modified by forming strong amide bond, which is more stable against hydrolysis, using catechol containing molecules.In this study, the catechol modification of two biopolyelectrolytes; hyaluronic acid (HA) and chitosan (CHI) with L-DOPA-Methyl ester and 3,4-dihydroxyhydrocinnamic acid (DOHA), respectively, was achieved via carbodiimization of active esters. The modification was confirmed with 1H-NMR analysis, UV spectroscopy and gelation with periodate. The degrees of modification (% by mole) of polymers were calculated by UV-Vis spectroscopy. Potentiometric titrations were also carried out to investigate the effect of modification on pKa of biopolymers. Higher pKa values of modified polymers than that of unmodified ones also confirmed the modification.