Solid state polymerization and crystallization behavior of poly (ethylene 2,6-naphthalate)
Poli (etilen 2,6-naftalat)? ın katı hal polimerizasyonu ve kristalleşme davranışı
- Tez No: 325505
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ ERSİN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Poli(etilen 2,6-naftalat), naftalin dikarboksilik asit ve etilen glikolün kondensasyon polimerleşmesi ile oluşan ve kristallenebilen bir termoplastiktir. Bu polimerin fiziksel ve mekanik özellikleri yaygın olarak bilinen poli(etilen teraftalat)'a göre daha üstündür. Ayrıca, PEN'in kimyasallara ve ısıya olan dayanıklılığı bu polimeri ticari olarak da çok değerli yapmaktadır. Bu yüzden bu polimerin birçok endüstriyel alanda kullanımı vardır. Fakat, yüksek moleküler ağırlıklı PEN'in eriyik polimerizasyon ile üretiminin birçok dezavantajı olduğundan, endüstri bu polimerden etkili bir şekilde yararlanamamaktadır. Katı hal polimerizasyonu bu dezavantajları ortadan kaldıran alternatif bir metottur. Bu çalışmada, polietilen naftalatın katı hal polikondensasyonu çalışılmış ve bazı proses parametrelerinin polimerizasyon hızına etkisi araştırılmıştır. Sentezlenen polimerlerin izotermal kristalleşme çalışması diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) aleti kullanılarak yapılmıştır. Polimerlerin izotermal kristalleşme kinetiği ise Avrami denklemi kullanılarak analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
Poly(ethylene 2,6-naphthalate) is a crystallizable thermoplastic produced by condensation polymerization of naphtahalene dicarboxylic acid and ethylene glycol. It has superior mechanical and physical properties compared to the well-known thermoplastic poly(ethylene terephthalate) (PET). Additionally, the resistance of PEN to chemicals, and heat make this polymer valuable for commercial uses. The production of high molecular weight PEN by melt polymerization method has many disadvantages Solid state polycondensation method is an alternative to the melt polymerization eliminates some of these disadvantages. In this study, solid state polycondensation of PEN was performed and effects of certain process parameters on polymerization rate were investigated. Isothermal crystallization study of the synthesized polymers was carried out by using differential scanning calorimetry. Isothermal crystallization kinetics of the polymers was analyzed using Avrami equation.