Empirical analyses on portfolio optimization strategies
Portföy optimizasyon stratejileri üzerine ampirik analizler
  1. Tez No: 325546
  2. Yazar: EFE DOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. SELİM HACISALİHZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada kontrol mühendisliği yaklaşımlarının finansal portföy oluşturmadaki başarısı ampirik olarak incelenmektedir. Çoğu zaman, yatırımcıların amacı, yatırımın getirisini maksimize ederken yatırım üzerindeki riskleri minimum seviyede tutmaktır. Çalışmamızda Modern Portföy Teorisi kullanılarak yatırımcının problemi matematiksel olarak formüle edilmektedir. Formülasyondaki risk ve getiri parametreleri geçmiş finansal veriler kullanılarak kestirilmektedir. Yatırımcının yatırım stratejisi üç değişken ile karakterize edilmektedir. Bu değişkenlerden birincisi yatırımcının risk toleransıdır. Çalışmamızda, yatırımcılar risk iştahlarına göre üç gruba ayrılmaktadır: Riskten Kaçınanlar, Kontrollü Olarak Risk Alanlar ve Maceracılar. İkinci değişken yatırım ufku olarak adlandırılmaktadır. Yatırım ufku yatırımcının kazanç elde etmeyi ümit ettiği ileri bir tarihi belirtir. üçüncü değişken risk ve getiri parametrelerinin kestiriminde kullanılan geçmiş finansal verinin uzunluğunu belirler. En kullanışlı yatırım stratejisine karar verebilmek adına, bu değişkenlerin değerlerinin içice yuvalanmış bir `for' döngüsü içerisinde değiştirilmesi ile birçok yatırım stratejisi için benzeştirme yapılmaktadır. Ampirik olarak gözlemlenen en iyi yatırım stratejisi dinamik bir portföy üzerine uygulanmakta ve bu portföyün performansı belirlenen kıstas ile karşılaştırılmaktadır. Bütün analiz ve benzetimlerde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası verileri kullanılmaktadır. IMKB30 endeksi kıstas olarak seçilmiştir. Benzetim ve analizler için MATLAB kullanılarak kapsamlı bir yazılım ve grafik ara yüz geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the success of the application of control engineering approaches to the financial portfolio construction problem are investigated empirically. Often, the aim of the investor is to maximize the returns while keeping the risks at minimum possible level. In our work, the investor's problem is formulated mathematically by using Modern Portfolio Theory. The risk and return parameters in the formulation are estimated by using historical data. The investment strategy of an investor is characterized by three variables. The first of these variables is the risk tolerance of the investor. In our work, the investors are divided into three groups according to their risk appetites: Risk Avoiders, Controlled Risk Takers and Adventurers. The second variable is named as the investment horizon. The investment horizon denotes the future timeat which the investor hopes to get a return. The third variable determines the length of the historical data that is used for the estimation of the risk and return parameters. By changing the values of these variables inside a nested for loop structure, various investment scenarios are simulated to decide on the most useful investment strategy. The empirically best investment strategy is then applied onto a dynamically updatedportfolio and the performance of the portfolio is compared to a specified benchmark. In all analyses and simulations, the data from Istanbul Stock Exchange is used. The ISE30 index is chosen as the benchmark. A comprehensive software program with a graphical user interface is developed using MATLAB for simulations and analyses.