Competitive inventory models under demand substitution
Talep ikamesi altında rekabetçi envanter modelleri
  1. Tez No: 325547
  2. Yazar: GENCO FAS
  3. Danışmanlar: PROF. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, ikame edilebilen bir mal üzerinden tasarlanan envanter kontrolü modelleri oyun teoretik uygulamalarla ve sırasıyla sonlu-ufuklu, iki-periyotluk ve tek periyotluk zamanlarda incelenmiştir. Farklı talep senaryolarının iki oyunculubir düzenlemeyle ele alındığı bu tezde, söz konusu senaryoların dinamik oyunlar çerçevesinde nasıl geliştirildiği tartışılmıştır. Merkezi olmayan tedarik zincirlerinde,kesin olmayan etkin talep altında ve rekabet eden perakendeciler eşliğinde denge davranışlarının incelenmesi tüm senaryoların ortak özelliği olarak öne çıkmaktadır.Oyundaki perakendeciler gelirlerini tek bir ürünün satışından elde etmekte ve verilen sipariş kararları, oyuncuların karlarını mümkün olan en yüksek düzeye çıkarmayı hedeflemektedir.Oyuncuların ortak bir envanteri bulunmamaktadır ve talep fazlası sistemde kaybolmaktadır. Modellerde fiyatlamaya yer verilmemiştir ve oyundaki rekabet, ürünlerin sipariş miktarlarıüzerinden gerçekleşmektedir. Bu tezde yer verilen oyun senaryoları genel olarak tek periyotluk bir Stackelberg oyununu da içeren sonlu-ufuklu analiz senaryoları şeklindeözetlenebilir. Teze, rekabetçi bir ortama uygulanabilen bir strateji sunularak başlanmıştır. Sipariş emirlerinin perakendeciler tarafından aynı anda verildiği ve verilen toplam sipariş miktarının bir üst sınırının olduğu bir ortamda en iyi çözümün tekliği gösterilmiştir. Ardından iki rassal değişkene bağlı daha genel bir etkin talep altında iki periyodluk modelçalışılmıştır. En iyi çözümün varlığının ortaya konulduğu bu modelde ayrıca farklı periyodlardaki olası envanter seviyeleriyle, verilen sipariş miktarları arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Son olarak; bir müşteri memnuniyeti ölçümüne sahip rekabetçi tek periyotluk bir modelde, hem perakendecilerin aynı anda sipariş emri verdikleri düzende hem de bir Stackelberg oyunu düzeninde, yani bir lider ve takipçinin bulunduğu bir halde, en iyi çözümlerin teklikleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work deals with the equilibrium strategies for substitutable product inventory control systems between two retailers in a finite horizon, two and single period cases. We investigate how a dynamic game framework can be used to develop various demand scenarios in a duopoly setting. We also analyze the equilibrium behavior of decentralized supply chains with competing retailers who are treated as independent agents under an effective demand uncertainty. The agents deal with a single product, they are interested in maximizing their own profits, they do not share a common inventory at retail outlets and finally the excess demand is lost. There is nopricing and the competition of the game is the ordering quantities. In this thesis, we generally make finite horizon analyses including a single period result in a Stackelberg game. First, we provide a strategy applicable in a competitive environment. We show the uniqueness of the optimality while parties gave orders at the same time with a condition on the upper bound on the total number of ordering units in a finite horizon case. Furthermore, we show the existence of the optimality in a two-period model with a more general total demand which depends on two random variables. Lastly, we investigate the uniqueness of the Nash equilibirum in a single period model with a customer satisfaction measure. In addition to this, the optimality of the Stackelberg equilibrium is shown with the same customer satisfaction setting.