Option pricing by simulation
Simülasyonla opsiyon fiyatlama
- Tez No: 325548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Patikaya bağımlı ve çoklu değişkenli opsiyonların fiyatları için kapalı formül bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tür opsiyonlar için etkin sayısal yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Monte Carlo simülasyonu opsiyon fiyatlama amacıyla kullanılan en yaygın yöntemlerden biridir. Simülasyon oldukça esnek ve genel bir yöntemdir, ancak belirli bir problem için etkinliği o probleme özgü niteliklerin varyans düşürme teknikleri yoluyla kullanımına bağlıdır. Varyans düşürmedeki amaç tahminleyicinin varyansını azaltarak etkinliği arttırabilmektir. Bu çalışmada geometrik Brownian hareketi altında patikaya bağımlı ve çoklu değişkenli opsiyonlar için yeni varyans düşürme teknikleri öne sürülmektedir. Bu yöntemler yeni kontrol değişkenlerine dayanmaktadır. Ayrıca Lévy süreci modelleri için genel bir kontrol değişkeni çerçevesi önerilmektedir. Yeni yöntemin uygulaması için patikaya bağmlı opsiyonların fiyatlandırılması örnek olarak kullanılmıştır. Bu tezde ele alnan opsiyonlar Avrupa tipi sepet, Asya tipi, hatırlatma ve bariyer opsiyonlarıdır. Sepet ve Asya tipi opsiyonlar için öne sürülen yöntem kontrol değişkeni ve koşullu Monte Carlo tekniklerinin bir arada kullanımına dayanmaktadır. Hatrlatma ve bariyer opsiyonları için önerilen yeni kontrol değişkeni algoritmalarında sürekli gözlemlenen opsiyonlar kesikli versiyonları için dışsal kontrol değişkeni olarak kullanılmaktadır. Lévy süreci modelleri için önerilen genel kontrol değişkeni çerçevesi özel ve genel kontrol değişkenleri içermektedir. Bu değişkenler asıl Lévy süreci ile bağımlı bir Brownian hareketinin patika fonksiyonlarıdır. Yöntem birikimli dağılım fonksiyonlarının hızlı sayısal ters dönüşümüne dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The valuation of path dependent and multivariate options require efficient numerical methods, as their prices are not available in closed form. Monte Carlo simulation is one of the widely used techniques. Although simulation is a highly flexible and general method, its efficiency for specific problems depends on exploiting the special features of that problem via variance reduction techniques. The aim in variance reduction is to reduce the variance of the estimator in order to increase the efficiency. This study proposes new variance reduction methods for path dependent and multivariate options under the assumption of geometric Brownian motion. These methods are based on new control variates. Furthermore, a general control variate framework is suggested for Lévy process models. Its application is presented for pricing path dependent options.The options considered in this thesis are European basket, Asian, lookback and barrier options. The method suggested for basket and Asian options combines the use of control variates and conditional Monte Carlo. The new control variate algorithms for lookback and barrier options use the continuously monitored options as external control variates for their discrete counterparts. The general control variate framework for Lévy process models contains special and general control variates, which are path functionals of the original Lévy process and a coupled Brownian motion. The method is based on fast numerical inversion of the cumulative distribution functions.