An integrated approach to innovative product development using fuzzy logic, kano model and quality function deployment
Yenilikçi ürün tasarımı geliştirmede bulanık mantık, kano model ve kalite fonksiyon yayılımının bütünleşik yaklaşımı
- Tez No: 325555
- Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüz rekabet ortamında müşteri memnuniyeti, şirketlerin başarısı için büyüköneme sahiptir. Kalite fonksiyon yayılımı (KFY), ürün ve hizmet geliştirmenin heraşamasında uygulanabilecek şekilde müşteri gereksinimlerini teknik gereksinimlere dönüştürebilen, müşteri odaklı bir yaklaşımdır.Fakat bunun için müşterinin beklentileridikkate almak yeterli değildir. Kano Modelinin KFY ile birleştirilmesi ise müşteribeklentilerinin dikkate alınmasının ötesine geçip tam müşteri memnuniyeti için dahauygun bir yaklaşım ortaya koyulmasını sağlar. Kano Modeli henüz müşterilerin dahifarkında olmadığıı yenilikçi özelliklerin ortaya koyulmasını sağlar. Ancak, gelenekselKano-KFY modellerinde geliştirme oranını belirlemek için kullanılan dönüşüm fonksiyonlarınınbirtakım eksiklikleri vardır. Bununla beraber, KFY'deki satış puanlarınınşirketlerin kendileri tarafından hesaplanması taraflı bir yaklaşım olacaktır. Bu Çalışma,varolan yaklaşımlarda bulunan eksikleri gidererek ürün kalitesini optimize etmek içiniki yeni yaklaşım ortaya koymaktadır :(i) Değiştirilmiş Kano-kalite fonksiyon yayılımı(DKKFY) ve (ii) bulanık kano-bulanık KFY (BKBKFY). Önerilen ilk modelin geliştirdiği en önemli noktalardan birisi satış puanlarının Kano anketine (müşteri puanlamasına)göre yapılmasıdır. Önerilen ikinci model ise DKKFY'ye bulanık üyelik fonksiyonusayesinde zaten bulanık ifadeler olan satış puanları, müşteri beklentilerinin önemive mühendislik tanımlamalarının müşteri beklentileri ile ilişkileri; ifadeleri üzerindenbulanık mantık uygulanmasıdır. Önerilen yaklaşımlar bir örnekle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive market, customer satisfaction is a key factor for the successof the companies. Quality fucntion depolyment (QFD) is a customer oriented approachthat translates customer requirements into suitable technical requirements for eachstage of product and service development. However, merely listening to the voice ofcustomers (VOC) is not enough. Integration of Kano Model with QFD goes beyond thevoice of customer and provides a better approach to achieve total customer satisfaction.Kano Model introduces innovative attributes which customers are unaware. However,the transformation functions used to adjust improvement ratio in traditional Kano-QFD models have some deficiencies. In addition, the calculation of the sales pointsof QFD by the companies themselves is a biased approach. This study presents twonew approaches to optimize product quality by overcoming these deficiencies in theexisting approaches:(i) Modified Kano-quality function deployment (MKQFD), and(ii) fuzzy kano-fuzzy QFD (FKFQFD). One of the main improvements of the firstproposed model provides is the calculations of sales points according to the resultsof Kano Questionnaire (customer ratings). The second proposed model applies fuzzylogic to the MKQFD by representing sales points, importance of customer expectations,and relationships of engineering specifications and customer expectations, which areoriginally fuzzy statements, by fuzzy membership functions. An example is presentedto illustrate the proposed approaches.