Interest rate modelling and bond portfolio selection
Faiz oranı modellemesi ve bono portföyü yönetimi
  1. Tez No: 325556
  2. Yazar: OĞUZ KAAN DRAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bono portföyü yönetimi ve faiz oranı riski ölçümü finansda önemli bir uygulama alandır. Piyasalarda hazine bankaları, belediyeler ve şirketler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklar tarafından çıkartılan değişik bonolar bulunmaktadır. Bu tezde sadece devlet bonoları, başka bir deyişle akde bağlı kalan kuponsuz bonolar ele alınmıştır. Bond dinamikleri faiz modelleri yardımı ile analiz edilebilir. Bu tezde iki popüler faiz modeli, Vasicek Modeli ve LıBOR Piyasa Modeli, nihai olarak bono portföyü yönetimi problemi için kullanılmak üzere pratik bir çerçeve içerisinde analiz edilmektedir. Her model için stokastik dinamikleri, parametre tahmini, bono fiyatlandırması ve faiz oranı simülasyonu tanıtıldı. Tezin son bölümünde Markowitz Modern Portföy Teorisi tanıtıldı ve bono portföy seçimi problemi için nasıl uyarlandığı gösterildi. Geleneksel ortalama / varyans problemi ve onun değiştirilmiş versiyonu, ortalama / riske maruz değer (RMD) problemleri her iki model için de çözüldü. Farklı vadeli bonoların beklenen getirileri, getiri varyansları ve kovaryansları, ve riskma maruz değerlerinin tahmini için vade yapısı modelleri kullanıldı. Tüm uygulamalarda istatistiksel hesaplama için bir programlama dili olan R kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Bond portfolio management and interest rate risk quantification is an important field of practice in finance. In markets there exist different types of bonds that are issued from a variety of sources including the central banks, municipalities, and corporations. In this thesis only government bonds, i.e. zero-coupon bonds that are assumed to be non-defaultable are considered. Bond dynamics can be analyzed with the help of interest rate models. In this thesis two popular interest rate models, Vasicek Model and LIBOR Market Model, are analyzed in a practical framework for the final aim of using for bond portfolio management problem. For each model stochastic dynamics, parameter estimation, bond pricing, and interest rate simulation are introduced. In the last part of this thesis Markowitz's Modern Portfolio Theory is introduced and it is shown how it is adapted for bond portfolio selection problem. The traditional mean / variance problem and its modified version, mean / VaR problem, are solved for both model. Term structure models are used to estimate expected returns, return variances, covariances and value-at-risk of bonds with different maturities. For all implementations R, which is a programming language for statistical computing is used.