Modeling price and demand interaction in inventory systems
Envanter sistemlerinde fiyat ve talep ilişkisinin modellenmesi
- Tez No: 325560
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, fiyatın talep üzerindeki etkisi bir ve iki tedarikçi ile çalışılan envanter sistemlerinde incelenmiştir. Bu amaçla iki model sunulmuştur. İlk modelde fiyat, talebin varolma olasılığını belirlemektedir. Talep varolduğunda fiyattan bağımsız bir olasılık dağılımını takip emektedir. İkinci modelde ise fiyat, her potansiyel müşterinin satın alma olasılığını belirlemek suretiyle toplam talep miktarını etkilemektedir. Her iki modelde de, ortalama dönem karını enbüyükleyen sipariş miktarı ve fiyat belirlenmeye çalışılmıştır. En iyi kararın maliyet, talep ve fiyat-talep ilişkisi parametrelerine göre değişimi de ayrıca incelenmiştir. Ayrıca, her iki model için birer alt model sunularak tedarik konusundaki belirsizliğin etkisi sorgulanmıştır. Kapasite kısıtını dikkate almanın sağladığı fayda gösterilmiş ve kapasite kısıtına ilişkin parametrelerin en iyi kararı ve karı nasıl etkilediği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examine the impact of price on demand in inventory systems with one and two suppliers. We present two models. In the first model, price determines the probability of demand occurrence. In case demand occurs, its amount is random and independent of the price. In the second model, price determines the distribution of the amount of demand by governing the purchasing probability of each potential customer. In both models, we try to find the order amount and the price that maximize the average one-period profit. We discuss how the optimal policy and the profit change with respect to the parameters related to cost, demand and the relationship between price and demand. Under each of the models, we present a variation in order to account for supply uncertainty. We discuss the benefit of taking the capacity constraints into account, and demonstrate the effect of parameters related to the capacity constraint on the optimal policy and profit.