Deciding on parameter values of anchor and adjust heuristic in stock management
Stok yönetiminde kullanılan çıpala-düzelt sezgisel yönteminin parametre değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 325564
  2. Yazar: AHMET MUTALLİP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN YAŞARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çıpala-düzelt sezgisel yöntemi, bir insanın herhangi bir stok yönetim görevi sırasındaki karar verme sürecini başarıyla yansıttığı için sıklıkla kullanılır. Bu tez, çıpala-düzelt yönteminin iki önemli konusu üzerine yoğunlaşmıştır. Bunlardan biri çıpala-düzelt yönteminin karar verme parametreleri için değer seçimi, diğeri ise birden çok tedarikçili sistemler için her bir tedarik hattının hedef değerinin belirlenmesidir. Tedarik Hattı Ağırlık Katsayısı ve Stok Düzeltme Süresi, çıpala-düzelt yönteminin iki önemli karar verme parametresidir. Bu parametrelere uygun değerler atamak için pratik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçladık. Bu amaç doğrultusunda, Tedarik Hattı Ağırlık Katsayısı ile birlikte stok davranışının yapısını belirleyen Göreceli Tepkisellik diye isimlendirdiğimiz yeni bir parametre tanımladık. Göreceli Tepkisellik, Tedarik Gecikme Süresi'nin Stok Düzeltme Süresi'ne bölümüne eşittir. Göreceli Tepkisellik'in 4 olarak alınmasını, uygulanabilir olduğu ve yeterince iyi sonuçlar verdiği için önermekteyiz. Diğer bir deyişle, Stok Düzeltme Süresi'ni, Tedarik Gecikme Süresi'nin dörtte birine eşitlemeyi tavsiye ediyoruz. Değişik gecikme yapıları ve Göreceli Tepkisellik değerleri kullanılarak hesaplanan ve tablo içerisinde verdiğimiz optimum Tedarik Hattı Ağırlık Katsayısı değerlerinin kullanımını da önermekteyiz. Tedarik Hattı Hedefi'nin değeri, ortalama tedarik süresi ve istenen tedarik akış hızının çarpımına eşittir. Bu hesaplama, tedarik akışının istenen düzeyde olmasını sağlar. Yanlış hesaplanan bir Tedarik Hattı Hedefi değeri kararlı-hal hatasına, yani stoğun hedefine ulaşamamasına, neden olur. Bu yüzden Tedarik Hattı Hedefi'nin değeri doğru hesaplanmalıdır. Tek tedarikçili sistemlerde; istenen tedarik akış hızı, stoktan dışarı akışın beklenen değerine eşittir. Bununla birlikte, istenen tedarik akış hızını belirlemek birden çok tedarikçili sistemler için tek tedarikçili sistemlerdeki kadar kolay değildir. Bu tezde, Tedarik Hattı Hedefi değerlerinin doğru hesaplanması için genel bir formül önerilmekte ve verilen örneklerde her bir tedarikçinin öncelik sırası ile üretim/sevkiyat kapasiteleri göz önüne alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anchor-and-adjust is a widely used heuristic in stock management because, it is a fine representation of human decision making process in managing a stock. This thesis focuses on two issues related to the usage of the anchor-and-adjust heuristic in stock management: One is the selection of the decision making parameter values and the other is the determination of the desired supply line values for multi-supplier systems. Weight of Supply Line and Stock Adjustment Time are two of the decision parameters of anchor-and-adjust heuristic. We seek a rule of thumb for assigning good values to them. We first introduce a new parameter that we call Relative Aggressiveness, which together with Weight of Supply Line; determine the nature of the stock behavior. Relative Aggressiveness is Acquisition Delay Time (delay duration) divided by Stock Adjustment Time. We propose 4 as a sufficiently good and applicable value for Relative Aggressiveness. In other words, we suggest taking Stock Adjustment Time as a quarter of Acquisition Delay Time. We also give optimal values of Weight of Supply Line in a table for different delay orders and Relative Aggressiveness values. Desired Supply Line is the product of expected acquisition lag and desired acquisition rate. This calculation ensures that supply line would produce the desired acquisition rate given that it is at this desired level. A wrongly calculated Desired Supply Line value leads to a steady-state error preventing stock approach its goal. Therefore, correct calculation of Desired Supply Line values is crucial. Desired acquisition rate is equal to the expected loss flow in a single-supplier system. However, it is not easy to decide on the desired acquisition rates for a multi-supplier system. We give a general formula for the calculation of Desired Supply Line values based on the supplier utilization priorities and supplier production/shipment capacities.