The value of time spent for sequencing of jobs in random sized batches
Rassal boyutlu gruplardaki işlerin sıralanması için harcanan zamanın değeri
- Tez No: 325565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYBEK KORUGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, çizelgeleme problemlerinde en iyi çözümün sistem performansında yarattığı iyileşme ve en iyi çözümü elde etmek için harcanan zaman arasındaki fayda ikilemi gözetilerek, `çizelgeleme yapmaya değer mi?' sorusuna yanıt arıyoruz. Bunun için, işlerin gruplar halinde geldiği iki kuyruk sistemini inceliyoruz. Bu iki kuyruk sistemi, rassal sayıda işin oluşturduğu grupların Poisson sürecine göre gelmekte olduğu ve işlerin işlem sürelerinin keyfi bir dağılıma sahip olduğu M/G/1 ve M/G/? sistemleridir. Her iki sistemde de tek seferde tek bir iş işlem görebilmektedir. M/G/? sisteminde, aynı gruptaki tüm işler aynı makinada işlenmektedir (Gruba mahsus makina kabulü). Bu kuyruk sistemlerinde sistem eniyilemesi, her gelen gruba ayrı ayrı uygulanan sabit bir kurala göre işlerin sıralaması şeklinde yapılmaktadır ve sıralama için harcanan zaman ihmal edilmemektedir. İki sistemde de, performans ölçütü olarak, işlerin sistemdeki akış zamanlarının uygun birer fonksiyonu kullanılmıştır. Ayrıca, gelen grupları sıralamak ya da sıralamamak ile ilgili karar vermek için bir kural önerilmiştir. Bu kural, gelen grubun içindeki iş sayısını baz almaktadır, çünkü bir grubun sıralanması için harcanan zamanın o gruptaki iş sayısına bağlı olduğu kabul edilmiştir. Bahsedilen kural uygulanarak elde edilen, genel işleme politikasi ve bu politikanın özel halleri olan çeşitli politikalar tartışılmıştır. Her iki sistemdeki performans ölçütlerinin, çeşitli işleme politikaları altındaki formülleri ve tüm gelen grupların aynı kurala göre işlendiği temel politikalar altındaki Laplace dönüşümleri elde edilmiştir. Her iki sistem için yapılan, sayısal analiz kısmında ise bazı basitleştirici kabuller altında, çeşitli sistem koşullarına ait en iyi işleme politikaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we address the question `Is it worth scheduling?' by investigating the trade-off between the time spent to obtain the optimal schedule and improvement of the system performance. We consider two queuing systems with batch arrival of jobs. Investigated queuing systems are $M/G/1$ and $M/G/\infty$ systems where batches contain a random number of jobs, the arrival of batches follows a Poisson process and processing time of jobs are arbitrarily distributed. In both systems, servers are able to process one job at a time. In the $M/G/\infty$ system, jobs arriving in same batch have to be processed by the same server (batch dedicated server assumption). In these queuing systems, sequencing jobs in arriving batches separately with a static rule is a proxy of optimizing the system and there is a non-negligible time associated with sequencing jobs. In both systems, appropriate functions of flow time of jobs are considered as performance measures. Moreover, a decision rule is proposed to decide whether or not to sequence jobs in an arriving batch where each arriving batch is treated separately. The decision rule is based on the number of jobs in arriving batches because sequencing time of a batch is assumed to be dependent on the number of jobs in it. The general processing policy obtained by applying mentioned decision rule and various policies which are the special cases of the general policy are also discussed. Formulations for performance measures of both systems are derived under various processing policies and their Laplace transforms are also derived for the basic policies where all of the arriving batches are processed according to the same rule. In the numerical study performed for single and infinite server systems, under some simplifying assumptions, the optimal processing policies are determined under various system conditions.