Estimation of static hand torque strength capacity of adult female population of turkey
Türkiye yetişkin kadın nüfusunun statik el tork kuvvet kapasitesinin tahminlemesi
  1. Tez No: 325568
  2. Yazar: ZARİFE RECEP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Endüstriyel iş ve günlük aktivitelerin çoğunda el tork kuvvetini kullanıyoruz. El tork kuvvetinin cinsiyet, yaş ve kulp türünün yanı sıra, aynı zamanda ulusal farklılıklardan da etkilendiği bilinmektedir. Güvenli ve etkili tasarımlar için dünyanın çeşitli nüfusları için el tork kuvveti standartları belirlenmelidir. Bu nedenle, bu çalışmanın ana amacı, sağlıklı yetişkin Türkiye kadın nüfusunun maksimum statik el tork kuvvetini yaş, meslek ve birkaç antropometrik özelliklere göre istatistiksel olarak hesaplamaktı. Aile kökenleri Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden olan, 257 sağlıklı kadın katılımcı çalışmaya katıldı. Oturarak ve ayakta, dört kulp türüyle (silindirik, dairesel, elipsoid ve anahtar) baskın elin maksimum el döndürme kuvveti ölçüldü. Istatistiksel analizler yapılarak tork kuvvetinin tanımlayıcı değerleri ve faktörlerin tork kuvveti üzerindeki etkileri tespit edildi. Sonuçlar, el tork kuvvetinin büyük derecede kulp türünden, yaş ve meslek grubundan etkilendiği ortaya koydu. En yüksek kuvvet değerleri silindirik kulp, daha sonra dairesel ve elipsoid ile elde edilirken, en az kuvvet anahtar kulbu ile elde edilmiştir. El tork kuvveti, hafif işlerde çalışanlarda 30 ile 39 yaşlar arası maksimuma ulaşırken, daha ağır işlerde çalışanlarda ise 40 ile 49 yaşlar arası maksimuma ulaşmıştır. Ağır işlerde çalışanların, hafif işlerde çalışanlara göre daha güçlü oldukları tespit edildi. Ayakta iken ölçülen ortalama kuvvet değerleri, otururken ölçülenlerden ve vücutça ağır olanların ortalama el tork kuvvet değerleri normal ağırlıkta olanlardan, az da olsa, daha yüksek çıktı. Statik el kavrama kuvveti, önkol çevre uzunluğu ve el genişliği gibi bazı antropometric değerlerin el tork kuvveti ile korelasyonda olduğu gözlemlendi. Bu çalışma ile bir ilk başarılarak, 18-69 yaş arası Türkiye yetişkin kadın nüfusunun maksimum statik el tork kuvvet standartları belirlenmiştir. Bu standartlar Türkiye kadınları için yapılacak tasarımlarda referans olarak kullanılabilecektir. Aynı zamanda, dünyada ergonomi alanında bir eksik daha giderilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
A number of industrial work and daily life situations require hand torque strength exertions. Besides gender, age and handle type, it is also known that hand torque strength is affected by cross-national variations. Hence, hand torque strength norms should be established for various populations of the world for safe and efficient design of work, equipment and product that require use of hand torque strength. Therefore, this study aimed to establish the static hand torque strength norms of healthy adult female population of Turkey, and investigate the effects of handle type, posture, age-group, job-group and several anthropometric variables on hand torque strength. A sample of 257 female volunteers aged between 18 and 69 with roots from all seven regions of Turkey participated in the study. Maximum voluntary torque strengths of dominant hand were measured both in sitting and standing with four types of handles (cylindirical, circular, ellipsoid and key). Through statistical analysis descriptive values of torque strength and factor effects were determined.The results indicated that handle type, age-group and job-group significantly affect torque strength. The highest values were obtained with cylindrical handle followed by circular, ellipsoid and the lowest with key handle. The torque strength peaked in (30-39) age group for nonmanual and in (40-49) age-group for manual workers. Manual workers were stronger than non-manual workers. Marginally higher strength values were recorded in standing posture and with overweight subjects. Grip strength and some of the anthropometric variables, such as forearm circumference and hand breadth were significantly correlated with torque strength. Through this study, a first is achieved, and the static hand torque strength norms of adult female population of Turkey are established between the ages of 18 and 69 years. These norms can serve as a `reference? in the design for torque strength for female population of Turkey. At the same time, one more ´gap´ is being filled in the ergonomics knowledgebase in the world.