Integration of berth allocation and storage allocation problems
Birleşik rıhtım atama ve konteyner depolama problemi
- Tez No: 325569
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Rıhtım atama problemi ve konteyner depolama problemi, konteyner terminal operasyonları eniyilemesinin iki önemli adımıdır. Rıhtım atama problemi, gemilerin yanaşacağı rıhtım bölümlerini belirler. Amaç, gemilere uygun bir rıhtım bölümü ve yanaşma zamanı belirlerken, gemilerin önceden belirlenmiş zamandan sonra rıhtımdan ayrılması durumunda oluşan cezayı enküçüklemektir. Konteyner depolama problemi, depo sahasının uygunluğunu gözeterek, konteynerlere uygun bir depolama alanı belirler. Amaç fonksiyonu, konteynerlerin toplam taşınma mesafesi ve elleçleme sayısını enküçükler. Elleçleme, bir konteynerin, altındaki diğer konteyner depo sahasından alınırken yerinden kaldırılmasıdır. Geminin yanaşacağı rıhtım bölümü ve konteynerlerin depolanacağı depolama alanı birbiriyle yakından ilişkili olduğu için, bu problemler birlikte ele alınmalıdır. Ancak birleşik problem NP-zor olduğu için, büyük problem örneklerinin çözümünde sezgisel yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, birleşik rıhtım atama ve konteyner depolama problemi için matematiksel model geliştirilmiş, büyük problemlerin çözümü için ise farklı çözüm yöntemleri önerilmiştir. Konteynerler için geliştirilen farklı çözüm yöntemlerinin performansları, amaç fonksiyonu değerleri ve problem çözüm süreleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Konteyner gruplama, avantajları ve dezavantajları da tez kapsamında çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Berth allocation and storage allocation problems deal with two very important steps in the optimization of the container terminal operations. Berth allocation problem concentrates on the allocation of berth segments to the vessels. The objective is to find the proper berthing time and position for a vessel while minimizing the penalty cost that incurs if the service of the vessel cannot be completed until its due time. Storage allocation problem allocates storage locations to containers considering the availability of the storage yard. The objective minimizes the total transportation distance of the containers and the number of reshuffling which can be defined as relocating a container to remove another one from the storage yard. As the berthing position of a vessel and the storage location of a container, which arrives or departs with that vessel, are related with each other, they have to be considered as an integrated problem. However, the integrated problem is an NP-hard problem and heuristic approaches are needed to solve the larger problem instances. This study details the development of an integrated mathematical model for the berth allocation and the storage allocation problems and offers different solution approaches for the larger real-life instances. The performances of the different solution methods for individual containers, in terms of the objective values and solution times, are compared. Grouping containers, its advantages and disadvantages on individual containers are also examined in the scope of this thesis.