Input modeling
Girdi modelleme
- Tez No: 325567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada en etkili istatistiksel ilkeler kullanılarak girdi modelleme uygulanmaktadır ve istatistiksel hesaplama programı R'da yeni bir girdi modelleme aracı olan Fit All fonksiyonu geliştirilmektedir. Ayrıca, bu fonksiyon ile Arena Girdi Modelleme ve EasyFit gibi ticari programların pratik bir karşılaştırması yapılmaktadır. Fit All fonksiyonu girdi verileri için tüm dağılımları otomatik olarak dener ve en uygun modeli kullanıcıya önerir. Bu fonksiyona yirmi beş sürekli dağılım dâhil edilmiştir ve bu dağılımların parametrelerini tahmin etmek için maksimum olabilirlik metodu (MLE) uygulanmıştır. Model seçimi için; teorik olarak güvenilir ve popüler bir kriter olan Akaike'nin bilgi kriteri (AIC) kullanılmıştır. En iyi dağılımın uygunluğunu değerlendirmek için Ki-Kare testi uygulanmıştır. Yeterli uygunluk bulunursa, bu model kullanıcıya önerilmektedir. Aksi takdirde deneysel model önerilmektedir. Fit All fonksiyonu, Arena Girdi Modelleme ve EasyFit'in önerdiği modellerin karşılaştırmasını yapmak için genel dağılımlardan rastgele örnekler üretilmiştir. Simülasyon çalışmasının sonuçları; doğru dağılımı belirlemede Fit All fonksiyonunun diğer programlardan açıkça daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu sonuç AIC'nin diğer model seçim yöntemlerinden üstün olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca Fit All fonksiyonunun sunduğu parametre tahminleri gerçek parametre değerlerine daha yakındır. Bu sonuç da MLE'nin yüksek kaliteli parametre tahminleri yapabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study input modeling is executed by using the most efficient statistical principles and a new input modeling tool, the Fit All function, is developed in the statistical computing environment R. Moreover a practical comparison between this function and commercial input modeling softwares such as the Arena Input Analyzer and EasyFit is made. The Fit All function automatically tries all distributions for the input data and recommends the most proper model to the user. Twenty-five continuous distributions are included to this function and the maximum likelihood method (MLE) is utilized to estimate the parameters for all these distributions. For model selection, Akaike's Information Criterion (AIC) is used which is a theoretically sound and popular criterion for model selection. To assess the goodness of fit for the best ftting distribution, the Chi-Square test is executed. If a proper fit can be found, this model is recommended to the user. Otherwise the empirical model is recommended. To compare the models recommended by the Fit All function, the Arena Input Analyzer and EasyFit; random samples from common distributions are generated. The results of the simulation study show that the Fit All function identifies the correct distribution clearly more successfully than the other softwares. This means that AIC performs much better than the other model selection procedures. Moreover the parameter estimates that are presented by the Fit All function are closer to the original parameters. This also shows that the MLE obtains high quality parameter estimates.