Estimation of static hand torque strength capacity of adult male population of Turkey
Türkiye yetişkin erkek nüfusunun statik el tork kuvvet kapasitesinin tahminlemesi
  1. Tez No: 338850
  2. Yazar: ERSİN BAŞTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Kas kuvveti, endüstriyel işlerin önemli bir kısmında ve günlük aktivitelerin çoğunda hala ana güç kaynağıdır. Bu veriler güvenli ve etkili iş, takım ve el tork kuvveti gerektiren ürün dizaynı için önemlidir. Kuvvet verileri evrensel olmamakla birlikte uluslar arasında farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı yetişkin Türkiye erkek nüfusunun maksimum statik el tork kuvveti standartlarını oluşturmak ve kulp çeşidinin, vücut duruşunun, yaşın, mesleğin, kilo/boy endeksinin ve bazı antropometrik değişkenlerin el tork kuvvetine etkilerini incelemekti. Aile kökenleri Türkiye?nin yedi farklı bölgesinden olan, 257 sağlıklı yetişkin erkek katılımcı çalışmaya katıldı. Kalibre bir tork ölçer cihaz kullanılarak dört kulp türüyle (elipsoid, dairesel, anahtar ve silindirik) oturarak ve ayakta, baskın elin maksimum el döndürme kuvveti ölçüldü. Maximum el tork kuvvetinin ortalama ve standart sapmaları kulplara göre şu şekildedir: Silindirik kulp 6.97±1.85, dairesel kulp 4.97±1.21, ellipsoid kulp 4.19±1.1 ve anahtar kulp 2.01±0.42. El tork kuvveti ellipsoid, dairesel ve anahtar tipi kulplar için ağır işlerde ve hafif işlerde çalışanlarda 40 ile 49 yaşlar arası maksimuma ulaşırken, silindirik kulpta 18 ile 29 yaşlar arasında maximum değerini almıştır. Ağır işlerde çalışanların, hafif işlerde çalışanlara göre daha güçlü oldukları tespit edildi. Ayakta iken ölçülen ortalama kuvvet değerleri, otururken ölçülenlerden daha yüksek çıktı. Statik el kavrama kuvveti ve bazı antropometrik değerlerin el tork kuvveti ile ilişkili olduğu gözlemlendi. Ayrıca diğer bazı ülkelerin tork kuvveti verileriyle de karşılaştırma çalışması yapıldı. Bu çalışmada 18-69 yaş arası Türkiye yetişkin erkek nüfusunun maksimum statik el tork kuvvet standartları belirlenmiştir. Bu standartlar Türkiye erkekleri için yapılacak tasarımlarda referans olarak kullanılabilecektir. Ek olarak bu veriler, dünya nüfusunun kuvvet veritabanının gelişimine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Human muscle strength is still the main source of power for considerable number of industrial jobs and in many daily life activities. Strength norms are important for safe and efficient design of work, equipment and product. Most of these norms are not universal and are likely to show cross-national variations. The objective of this study are to establish the isometric (static) hand torque strength norms of healthy male population of Turkey, and investigate the effects of handle type, posture, age-group, job-group, BMI-group and several anthropometric variables on hand torque strength. A sample of 257 healthy adult male volunteers aged between 18 and 69 with family roots from all seven regions of Turkey participated in the study. Maximum voluntary hand torque strengths of dominant hand were measured both in sitting and standing postures with four different handles (ellipsoid, circular, key and cylindrical) by using a Torque Tester. The mean and standard deviation of maximum hand torque strength values (in Nm) are 6.97±1.85 for cylindrical handle, 4.97±1.21 for circular handle, 4.19±1.1 for ellipsoid handle and 2.01±0.42 for key handle. The hand torque strength peaked in (40-49) age group for both manual and non-manual job-groups in three handles (ellipsoid, circular and key). For cylindrical handle, hand torque strength peaked in (18-29) age group for both manual and non-manual job-groups. Manual workers, on average, were found stronger than non-manual workers. Sligthly greater strength values were recorded in standing posture. Grip strength and some of the anthropometric variables were significantly correlated with torque strength. A comparison study was also made with torque strength data of some other populations. Through this study, static hand torque strength norms of adult male population of Turkey are established between the ages of 18 and 69 years. These norms can be a `reference? in the design for torque strength for male population of Turkey. In addition, the norms can contribute to the development of the strength database for the population of the world.