Modeling the dynamics of thyroid hormones and related disorders
Tiroit hormonlarının ve ilgili hastalıkların dinamiklerinin modellenmesi
- Tez No: 325570
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, tiroit hormon sistemi için dinamik bir benzetim modeli kurulmuştur. Çalışmanın amacı, öncelikle sağlıklı vücutta tiroit hormon sisteminin işleyişinde rol alan hormonların dinamiğini üretmek ve ardından yaygın görülen bazı tiroid rahatsızlıklarının dinamiklerinin gösterilebilmesi için modeli uyarlamaktır. Nihai amaç, hastaların hayatını tehlikeye atmaksızın tıbbi eğitim, çalışma ve araştırmayı senaryo analizleriyle destekleyecek bir ortam sunmaktır. Öncelikle, modelin yapısı standart geçerlilik testleri ile analiz edilmiştir. Geçerleme safhası bittikten sonra, yaygın görülen dört tane tiroid hastalığının benzetimi yapılmıştır. İlk olarak, hipertiroidizmin sık görülen sebeplerinden biri olan Graves' hastalığı ele alınmıştır. Model, guatr oluşumunu, mevcut iyot miktarının hastalığın şiddetine etkisini, bu hastalığın teşhisinde sıklıkla kullanılan artmış T3/T4 oranını ve diğer hormon ve bezlerin tipik davranışlarını tutarlı bir biçimde sergileyebilmiştir. İkinci olarak, hipotiroidizmin sıkça görülen sebeplerinden biri olan iyot eksikliği iki farklı günlük iyot alımı seviyesi için incelenmiştir. İki iyot alım seviyesinde guatr oluşumu ve T3/T4 oranındaki değişimler gibi tipik göstergeler hem karşılaştırmalı hem de bağımsız olarak model tarafından üretilebilmiştir. Üçüncü olarak, aşırı iyot alımının geçici kısıtlayıcı etkileri ele alınmış, tiroit hacmindeki büyüme ve tiroit hormonlarındaki hafif düşüş elde edilebilmiştir. Son olarak, tiroit bezinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan subakut tiroidit adlı hastalık analiz edilmiştir. Model, hastalığın tirotoksikoz, hipotiroidizm ve ardından normal işleyişin kazanılmasından oluşan üç aşamalı tipik klinik gidişatını başarılı bir biçimde yansıtabilmiştir. Sonuç olarak, literatürde yer alan nitel ve nicel bilgiler ile tıp doktorlarlarıyla yapılan görüşmelerin ışığında, modelin makul seviyede geçerli olduğu ve geniş yelpazedeki tiroit hormon hastalıklarını kapsayabildiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, a dynamic simulation model for thyroid hormone system is constructed. The objective of this work is to first generate the dynamics of the hormones involved in thyroid hormone system in healthy body, and then to adapt the model to portray the dynamics of certain common thyroid disorders. The ultimate aim is to provide a platform for scenario analysis to support medical education, training and research, without risking patients? health. Initially, the model structure is tested by standard structure validity tests. After the validation part, four common thyroid disorders are simulated. Firstly, Graves? disease, the most common source of hyperthyroidism, is addressed. Goiter formation, effect of iodine availability on the severity of the disease, and increased T3/T4 ?a commonly used diagnostic measure in hyperthyroidism? are all well captured by the model. Other typical behaviour of hormones and glands are also well mimicked by simulations. Secondly, iodine deficiency, one prevailing cause of hypothyroidism, is discussed for two different levels of daily iodine intake. The model was able to depict all the characteristic changes including the goiter formation and increase in T3/T4 in these two scenarios, both independently and comparatively. Thirdly, the transient inhibitory effect of excessive iodine intake on thyroid gland is discussed. The model is able to demonstrate the enlargement in thyroid volume and the mild decline in thyroid hormones. Lastly, a condition called subacute thyroiditis, a common disorder in which thyroid gland is exposed to inflammation, is analysed. The typical triphasic clinical course of subacute thyroiditis, comprised of thyrotoxicosis, hypothyroidism and normal thyroid functioning is well represented by the model. In conclusion, with respect to both qualitative and quantitative information in literature, and interviews with the medical doctors, the model exhibits an acceptable degree of validity and is able to cover a wide range of thyroid-related disorders.