Evaluation of work zone management strategies: The FSM bridge case study
Çalışma alanı trafik yönetim stratejilerinin değerlendirilmesi: FSM köprüsü durum analizi
- Tez No: 325577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Büyüyen trafik sorunu Dünya'da büyüyen ve gelişen metropoliten alanların getirdiği kaçınılmaz bir sonuçtur. Trafik sıkışıklığı, büyük şehirlerin ve çağdaş toplumların çözülmeyi bekleyen en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Trafik sıkışıklığının ana nedenleri çalışma alanları (yol-bakım çalışmaları), darboğazlar ve kaza, araçların yolda kalması gibi olaylardır. Özellikle, yaşlanan yolların bakım çalışmaları, zaten tam kapasite hizmet veren yolların kapasitesinde daha da düşüşe neden olmaktadır. ABD'deki trafik sıkışıklığının %10'una (FHWA, 2005) ve İstanbul'daki trafik sıkışıklığının %11'ine yol bakım çalışmaları neden olmaktadır (Ergün ve Şahin, 2006). Buna ek olarak, yol bakım çalışmaları, darboğazlara ve daha fazla trafik olaylarına neden olmaktadır (GDH, 2012). Trafik sıkışıklığı ile başa çıkmak için trafik analizi ve geçmiş tecrübelerden yararlanmak gereklidir. Bu çalışmanın ana hedefleri (i) çalışma alanı trafik yönetimi çalışmaları, Dünya'da trafik izleme sistemleri ve veri arşivleme, İstanbul'da trafik yönetimi ve Akıllı Ulaşım Teknolojileri uygulamalarını kapsamlı bir şekilde incelemek, (ii) FSM Köprüsü 2012 bakım çalışmaları sırasında izlenen trafik yönetim stratejilerini değerlendirmek, (iii) uygulanan stratejilerinin etkisini ölçmek için bu kararlardan öncesi ve sonrası trafik durumunu karşılaştırmak ve (iv) trafik analizi sonuçlarına dayanarak gelecekte uygulanacak çalışma alanı trafik yönetim stratejileri için öneriler sunmaktır. Bu hedeflere ulaşmak için trafik akış parametreleri, zirve saatler, oluşan araç kuyrukları, araç sınıfları, alternatif güzergahlar, trafik olayları, gişe ücretleri, darboğaz ve gişelerin varlığının trafiğe etkisi analiz edilmiştir. Bu önerilerin, İstanbul trafiğinden sorumlu yetkililere mevcut ve gelecek benzer sorunlara çözüm geliştirmede yardımcı olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rising traffic congestion is an inevitable condition in large and growing metropolitan areas across the world. Traffic congestion has become one of the most famous term in the biggest problems of modern and civilized societies. Main reasons of traffic congestion are work zones, bottlenecks and incidents. Especially, work zones cause decrease in capacity of the roads which already serve at capacity. Work zones create 10% of the traffic congestion in the U.S. (FHWA, 2005) and 11% of the traffic congestion in Istanbul (Ergün and Şahin, 2006). Additionally, work zones cause bottlenecks and more incidents. Traffic analysis and knowledge gained from past experiences are necessary to effectively deal with congestion. Hence, the main goals of this study are (i) conducting comprehensive research on work zone management studies, traffic surveillance systems and data archiving in the world, the authorities responsible for the traffic management and ITS implementations in Istanbul, (ii) evaluating work zone management strategies used in the FSM Bridge case study, (iii) comparing the effectiveness of the implemented strategies before and after work zone management and (iv) providing future recommendations based on the evaluation results. To achieve these goals; change in traffic flow parameters, peak-hours, queues, vehicle types, alternative routes, the number of incidents, and the effects of toll policies, bottlenecks and the number of toll booths before and after work zone management are analyzed. With this thesis, it is aimed to provide the authorities of Istanbul with the recommendations for developing solutions to the existing and similar future problems.