Assessing real estate project success using the analytic network process
Analitik ağ süreci kullanarak gayrimenkul projelerinin başarısının değerlendirilmesi
- Tez No: 325578
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gayrimenkul projelerinin başarılarının ölçülmesi adına çeşitli göstergeler vardır. İnşaat projelerine odaklı birçok çalışma olmasına rağmen, gayrimenkul projelerinin başarısının nasıl değerlendirileceği üzerine henüz bir fikir birliğine varılamamıştır. Bu çalışmayla birlikte, gayrimenkul projelerinin başarısı ile ilişkilendirilen kriterler kapsamlı bir literatür taraması sonucu belirlenmiş ve bu kriterler Balanced Scorecard (kurum karnesi) çerçevesinde sınıflandırılmıştır. Daha sonra, başarıyı belirleyen faktörlerin aralarındaki bağlantıyı incelemek adına analitik ağ süreci (ANP) modeli geliştirilmiş ve bu faktörlerin gayrimenkul projeleri başarısı üzerindeki önem ağırlıkları hesap edilmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, proje lokasyonunun çekiciliğinin, projenin şirket değerine katkısının ve maliyet tahmini doğruluğunun gayrimenkul projeleri başarısı üzerindeki önemlerini ortaya koymuştur. Sunulan model on gayrimenkul projesi üzerinde test edilmiş ve sonuçlar modelin uygulanabilirliğini göstermiştir. Gayrimenkul şirketleri, projelerinin değerlendirilmesi konusunda, sunulan modelin sonuçlarından yararlanabilir ve başarılı projelere imza atmak için gerekli önlemleri alabilir.
Özet (Çeviri)
There are various indicators to measure the success of real estate projects. Despite the number of studies focusing on construction project success, there has not yet been a consensus on how to assess the success of real estate projects. Within this study, criteria associated with the real estate project success are identified based on an extensive literature survey and these criteria are classified adopting the Balanced Scorecard (BSC) framework. Then, an analytic network process (ANP) model is developed to examine the links between the attributes of success and compute the importance weights of these variables on the real estate project success. Findings of this study suggest the importance of the attractiveness of project location, level of contribution to business value, and accuracy of cost estimation for successful real estate development. The applicability of the proposed model is tested on ten projects and the results are found to be satisfactory. Real estate companies may benefit from the findings of the proposed model to assess their projects and take necessary actions to have successful projects.